1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Türkisch Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlarımız Için Borçlanma

Konusu 'Sosyal Konular / Sozial Themen' forumundadır ve emirbey tarafından 8 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. emirbey
  S.Moderator

  YURTDIŞINDA GEÇEN HİZMETLERİN BORÇLANILMASINA İMKAN SAĞLAYAN 3201 SAYILI KANUNUN AMACI NEDİR?
  22.5.1985 tarihinde yürürlüğe giren 3201 sayılı Kanun ile vatandaşlarımızın yurtdışında geçen çalışma sürelerinin sosyal güvenlikleri bakımından değerlendirilmesi amaçlanmıştır.

  3201 SAYILI KANUNDAN KİMLER YARARLANABİLİR?
  18 yaşından sonra yurtdışında Türk vatandaşı olarak çalışma süresine sahip olan kişiler Kanundan yararlanabilirler. Yurtdışında Türk vatandaşı olarak geçmeyen süreler borçlandırılamaz.

  YURTDIŞINDA ÇALIŞILMAYAN SÜRELER BORÇLANILABİLİR Mİ?
  Yurtdışında çalışma süreleri arasında veya sonunda her birinde 1 yıla kadar olan işsizlik süreleri (çalışılmayan süreler) ile ev kadını olarak geçen süreler de borçlanılabilir.

  YURTDIŞINDA GEÇEN HİZMETLERİN NE KADARI BORÇLANILABİLİR?
  Yurtdışı hizmetinin borçlanılması isteğe bağlı olduğundan;vatandaşlarımız çalışma sürelerinin tamamını veya istedikleri kadarını borçlanabilirler.

  BORÇLANILACAK HİZMETLERİN BELGELENMESİ ZORUNLU MUDUR?
  Yurtdışı çalışmalarını borçlanmak isteyen vatandaşlarımız, borçlanacakları süreleri belgelemek zorundadırlar.

  BORÇLANMAK İÇİN BAŞVURULACAK KURULUŞLAR?
  A-Halen Yurtdışında bulunanlar :
  a)Yurtdışına çıkmadan önce Türkiye’de herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi çalışması olmayanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığına,
  b) Yurtdışına çıkmadan önce Türkiye’de son defa prim, kesenek ve karşılık ödenen sosyal güvenlik kuruluşuna,
  c) Ev kadınları Bağ-Kur’a

  B-Türkiye’ye Döndükten Sonra Yurtdışında Geçen Hizmetlerini Borçlanmak İsteyenler :
  a) Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi olmayanlar, Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığına,
  b) Müracaat tarihinde çalışmakta olanlar tabi oldukları sosyal güvenlik kuruluşuna,
  c) Başvuru tarihinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi olmamakla birlikte Türkiye’ ye döndükleri tarihten sonraki çalışmalarından dolayı son defa tabi oldukları sosyal güvenlik kuruluşuna,
  d) Hizmetlerinden bir kısmını yurtdışında iken borçlananlardan kalan hizmetlerini Türkiye’ ye döndükten sonra borçlanmak isteyenler ilk borçlanmayı yapan sosyal güvenlik kuruluşuna,
  e) Ev kadınları Bağ-Kur’a,

  Sürelerinin bir kısmını çalışarak geçirmiş olan ev kadınları, ev kadını olarak geçen süreleri için Bağ-Kur’a, çalışılan süreleri içinde yukarıdaki (A) , (B) maddelerine göre durumlarına uygun düşen Sosyal Güvenlik Kuruluşuna, kendilerine veya hak sahiplerine kısmi aylık bağlanmış olanlar aylık almakta oldukları sosyal güvenlik kuruluşuna, Yazılı olarak başvurarak borçlanabilirler.

  BORÇLANMA İÇİN BAŞVURU SÜRESİ VAR MIDIR?
  Yurtdışı borçlanması için süre şartı aranmamaktadır.

  BORÇLANMA İÇİN ÖDENECEK DÖVİZ NE KADARDIR?
  06.12.2005 (dahil) tarihinden itibaren borçlanılacak her gün için 3,5 ABD Doları alınacak olup, söz konusu rakamın indirilmesi ve yükseltilmesi ile döviz cinsine karar vermeye Bakanlar Kururlu yetkilidir. yurtdışında çalışmış vatandaşlarımız isterlerse, 3,5 ABD Doları karşılığı döviz ödeyebilirler.
  Borçlarının tamamını veya bir kısmını 5 ABD Doları üzerinden ödemiş olanların 06.12.2005 (dahil) tarihinden itibaren 6 ay içerisinde Kuruma yazılı olarak başvurmaları halinde, borçlanma tutarları ve bağlanmış ise aylıkları 3,5 ABD Doları üzerinden yeniden hesaplanır. Hesaplama sonucu oluşan fark meblağ, Kurumumuz hesabına geçtiği tarihteki Yeni Türk Lirası olarak iade edilir.

  BORÇ NE KADAR ZAMANDA ÖDENMELİDİR?
  Ödemek için bir süre bulunmamaktadır. Vatandaşlarımız tahakkuk ettirilen borçlarını istedikleri zaman ödeyebilirler. Ancak; borç ödenmedikçe borçlandırılan süreler değerlendirilemeyeceği gibi ödenecek günlük döviz miktarının değiştirilmesi halinde, ödenmeyen süreler için değiştirilen günlük döviz miktarı geçerli olacaktır.

  HALEN YURTDIŞINDA BULUNAN VATANDAŞLARIMIZ 3201 SAYILI KANUNA GÖRE BORÇLANMAK İÇİN NEREYE BAŞVURABİLİRLER?
  Halen yurtdışında bulunan ve yurtdışında geçen çalışma sürelerini Sosyal Sigortalar Kurumuna borçlanacak vatandaşlarımızın 3201 sayılı Kanuna göre borçlanma taleplerini Türkiye’de bildirecekleri ikamet adreslerinin bulunduğu ildeki Sigorta İl/ Sigorta Müdürlüklerine yapmaları gerekmektedir.
  Sosyal Sigortalar Kurumundan kısmi aylık alanlar ise borçlanma taleplerini SSK Başkanlığı Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü Yurtdışı İşçi Hizmetleri Daire Başkanlığına yapmaları gerekmektedir.

  YURTDIŞINDA BULUNAN VATANDAŞLAR 3201 SAYILI KANUNA GÖRE BORÇLANMA MÜRACAAT FORMLARINI NEREDEN TEMİN EDEBİLİRLER?
  Yurtdışında bulunan vatandaşlarımızdan 3201 sayılı Kanundan yararlanmak isteyenler; İnternet’te Kuruma ait Web sayfasında (www.ssk.gov.tr) yer alan “Formlar ve Dilekçeler” bölümündeki dilekçe ve beyan taahhüt belgesini doldurup ilgili Sigorta İl / Sigorta Müdürlüğümüze gönderebilirler.

  PRİM İADESİ YAPILAN SÜRELER BORÇLANILABİLİR Mİ?
  Almanya’da geçen sigortalılık sürelerine ait primlerinin iadesi; borçlanma için engel değildir.

  KISMİ AYLIK ALANLAR BORÇLANABİLİR Mİ?
  Ülkemiz ile Sosyal Güvenlik Sözleşmesi imzalanan ülkelerde çalışan ve ülkemizden kısmi aylık bağlanan vatandaşlarımız da, kısmi aylıklarını tam aylığa yükseltmek için borçlanma yapabilirler.

  BORÇLANILAN SÜRELERE GÖRE AYLIK BAĞLAMA ŞARTLARI NEDİR?
  3201 sayılı Kanuna göre borçlandırılan sürelerin dikkate alınarak aylık bağlanabilmesi için;

  • Yurda kesin dönüş yapılmış olması,
  (Kesin dönüşteki amaç yurtdışında çalışmamak ve herhangi bir sosyal yardımdan yararlanmamak)
  • Tahakkuk ettirilen döviz borcunun tamamının ödenip, ödemeden sonra aylık isteğinde bulunulması
  şarttır.

  BORÇLANMA SÜRELERİ İLE BAĞLANAN AYLIK YURTDIŞINDA İKEN KESİLİR Mİ?
  3201 sayılı Kanuna göre borçlanılan süreler de dikkate alınarak bağlanan aylık daha sonra yurtdışına çıkma veya yurtdışında bulunma sebebiyle kesilmez. Ancak; yurtdışında çalışmaya başlanılması halinde kesilir.

  YURTDIŞI BORÇLANMASI YAPILARAK KURUMUMUZCA BAĞLANAN AYLIKLAR HANGİ HALLERDE DURDURULMAKTADIR?

  Yurtdışı borçlanması yapılarak bağlanan aylıklar tarafınızdan / vekil tayin ettiğiniz kişi tarafından PTT’den 4 ay, banka şubelerinden 6 ay içerisinde alınmadığı taktirde durdurulmaktadır. Aylıkları durdurulanlardan Vukuatlı Nüfus Kayıt Örnekleri istenmekte ayrıca aylıkların geçerli olup olmadığı hususunda irtibat kurumları ile yazışmaya geçilmektedir. Borçlanılan sürelerin dikkate alınarak aylık bağlanabilmesi için yurda kesin dönüş yapmış olmak şarttır. Yurda kesin olarak döndüklerini beyan ettikleri yada aylık talebinde bulundukları tarihte yurtdışında çalıştıkları veya ikamete dayalı sosyal yardımlardan yararlandıkları tespit edilenler kesin dönüş yapmamış sayılmaktadır. Bunların aylıkları bağlanış tarihinden itibaren iptal edilmekte ödenen aylıklar ödemelerin yapıldığı tarihten borcun ödeneceğinin beyan edileceği tarihe kadar yasal faiz uygulanmak suretiyle tahsil edilmektedir.

  BİLGİ ALMAK İÇİN BAŞVURULABİLECEK KURUM VE KURULUŞLARIN ADRESLERİ
  ADRES:

  T.C.
  Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı
  Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü
  Y.İ.H. Daire Başkanlığı
  06437 Sıhhiye-Ankara/TÜRKİYE

  BORÇLANMALARI
  TELEFON:
  (+90 312) 458 73 03
  (+90 312) 458 79 18
  (+90 312) 458 73 92
  (+90 312) 458 73 62
  (+90 312) 458 72 08
  FAX: (+90 312) 435 32 14 (PBX)
  e-posta : yurtdisi@ssk.gov.tr
  S.S.K. Web sayfası: http://www.ssk.gov.tr
  3201 Sayılı Kanuna Göre Borçlanma Dilekçe Örnekleri

Sayfayı Paylaş