1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Ithalat Ihracat

Konusu 'Bilgi danış / Informationen' forumundadır ve selcuk tarafından 25 Eylül 2016 başlatılmıştır.

1. selcuk
    Acemi Üye

Selam arkadaslar almanyada yasamaktayım ( FRANKFURT ) ancak burada 3 yılımı henuz doldurdum ve alman kanunlarını ve ısleyısını pek cozemedım . Ben ve aılem turkıyede sebze meyve toptancısıyız ve dogal olarak almanya'ya da getırmek ıstıyoruz
    Sormak ıstedıgım su
    1.Türkiyede var olan sırketın subesınımı acmak mantıklı Burada yoksa sıfırdan yapılanmak mı .
    2.Mallarımız Almanya'ya giris yaptıgındamı %19 vergi alınıyor (pesın ) yoksa satıs olduktan sonra kesılen faturaya ıstınadenmı?
    3.Gewerbe alsam sadece isimi gorormu ve devlete karsı ne gıbı bır sorumlulugum olacak odemem gereken ne gıbı bır vergiler cıkar
    4. Ornegın Gewerbe cıkardım ama sorunlarla karsılastık ıthalat ıhracat yapamadık ( bırsey alıp satamadık ) sorun teskıl edermı ? vergı konusunda
    5.alıcı ve satıcı arasında para transferı nasıl olur pesın mı ? havalemı? mal teslimi mi ?
    Bilginize ihtiyacım var sevgiler saygılar

NOT : onerebılecegınız yada telefon numarasını bıldıgınız bır gümrük musavırı varsa benımle paylasırsanız cok sevınırım
  2. selcuk

selcuk
    Acemi Üye

Fikri olan yokmu arkadaslar ?
  3. avrupali

avrupali Hannoveraner Yönetici

Simdi bu isin Parekendesini yapacaksiniz anladigim kadariyla , dolayisi ile ithalat yapmanin pek anlami olmuyor eger yüklü bir miktarda mal getirmeyecekseniz. Ama derseniz hayir ben halde bir dükkan acip oradan bakkallara vs. toptan satis yapacagim bunun icin önce hale gidip fiyatlari kontrol edip ulasim masraflarini gümrük olaylarini hesaplayip ona göre karar vermeniz daha mantikli bence. Bu isi en iyi hale gidip oradakiler ile konusup hatta mümkünse orada calisarak tecrübe toplayarak yapmak daha yararli olur gibime geliyor.
    Halin adresi ( http://www.frische-zentrum-frankfurt.de/ )
    %19 vergi KDV Oluyor yani mali sattiginizda müsteriden tahsil ediyorsunuz yani kesilen faturaya istinaden.Yil sonunda gelir vergisi ödüyorsunuz yaptiginiz brüt kazanc üzerinden %14 yalniz 8652€ vergisiz yillik kazanabiliyorsunuz bunun üzerini vergilendirmek zorundasiniz.
    Gewerbe almadan zaten ticaret yapamazsiniz , bir gelir defteri tutmaniz ve gelirinizi gideriniz göstermeniz lazim bunun icin bir muhasebeci tutmaniz daha mantikli.
    Gelir yoksa vergide yok , sorun olacaksa sizin acinizdan olur , muhasebeci filan masraf yapmis olursunuz.
    Siz faturanizi kesip verginizi verdikten sonra pesinde alirsiniz , havale ilede, o alici satici arasindaki bir konu.
    Bilginize ihtiyacım var sevgiler saygılar

benim tavsieye edebilecegim yok , muhasebeciniz ile konusmaniz faydali olacaktir.
    • Beğendim Beğendim x 1
  4. selcuk

selcuk
    Acemi Üye

İlginiz icin cok tesekkür ederim
    Frischezentrum ile gorustum kıralık alan ve ıs yerı ıcın termın verdıler
    Bu ısı zaten profesyonel olarak turkıyede yapıyoruz ( kendımıze aıt tırlarımız soguk hava depolarımız vs vs altyapımız meycut yıl genelınde Rusya dubaı vs vs ulkelere sebze meyve yolluyoruz ) dedigim gibi almanyada'da bır pazar olusturmak ıstedık ancak vergı oranları devletın bu ısıle alakalı konunlarına pek hakım olamadıgımız ıcın arastırmadayız

Gewerbe cıkarmam sart cünkı gewerbesız frschezentrum ıcerı almıyor ( bugun gewerbemı cıkardıktan sonra fıyat arastırması ve ısleyısı orada daha ıyı anlarım gıbı gelıyor )

Guzel bır Muhasebecı bulduk onunla termınımız var oda bılgılerını paylasıcak bızımle

Saygılarımla .
  5. avrupali

avrupali Hannoveraner Yönetici

Basarilar dilerim , tam olarak tecrübe sahibi degilim , sebze isinde nasildir bilmiyorum ancak zannedersem gümrük islemleri türkiyeden cikista yapiliyor almanyaya giriste degil , yani gümrük olayini türkiyedeki calistiginiz gümrük müsavirleri ile halledebilirsiniz.
    Son düzenleme: 27 Eylül 2016

Sayfayı Paylaş