1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Türkisch Hartz Iv Hakkinda Hersey Soru-cevap

Konusu 'Sosyal Konular / Sozial Themen' forumundadır ve avrupali tarafından 5 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. avrupali Hannoveraner

  İkinci İşsizlik Parası (ALG II) nedir?
  Hartz IV hakkında merak ettiğiniz bütün konular Son haftaların sık sık gündeme gelen konularından birisi, Hartz IV Yasaları olarak adlandırılan yeni düzenlemeler oldu. İstihdam piyasasının reform edilmesini sağlamak amacına yönelik olarak yapılan yeni düzenlemelerin, kime ne kadar ve ne zamandan itibaren hangi yükleri getirdiği konusunda kamuoyunda ciddi bir bilgi eksikliği bulunuyor.

  Gerek Almanlar gerekse Almanya'da yaşayan vatandaşlarımız arasında yeterli bilgiye sahip olmayanlar, yılbaşından sonra başlayacak uygulama hakkında çevrelerine sık sık bu konuyu sormayı ihmal etmiyor. Vatandaşlarımız arasında bu konuda akla takılan sorularla Almanların yönelttikleri sorular her zaman aynı paralelde olmuyor.

  Türkiye'de yatırımı ve parası bulunan ve hâlen Almanya'da sosyal yardım ve işsizlik yardımı alanların bilmesi ve dikkat etmesi konuların bulunduğunu burada özellikle hatırlatmakta yarar var.
  İkinci İşsizlik Parası (ALG II), yılbaşından itibaren şimdiye kadar işsizlik yardımı almış olanlara ve çalışma durumu bulunan sosyal yardım alanlara yapılacak ödemelere verilen toplu isimdir.

  Bu parayı, çalıştığı halde geliri geçimini temin etmeye yetmeyen ve asgari ücret düzeyinin altında kalan kişiler de alabilecek. Çalışabilecek durumda olan bir şahısla birlikte aynı hanede eş veya çocuk olarak yaşayan ancak çalışamayacak durumda olan muhtaç kişiler sosyal para alacak. Çalışamayacak durumda olan sosyal yardıma muhtaç kişiler ise, şimdiye kadar olduğu gibi, sosyal yardım parası almaya devam edecek. İkinci İşsizlik Parası uygulaması, bürokratik açıdan işlerin kolaylaştırılıp serileştirilmesi için işsizlik yardımı ile sosyal yardım paralarının birleştirilmesinden ortaya çıkmış bir uygulama olarak görülebilir. Böylelikle devletin ve yerel yönetimlerin bu alandaki ödemelerinde de gerileme kaydedilmesi ve hükümetin başlattığı tasarruf politikalarının devamı olarak değerlendirilebilir.

  II. İşsizlik Parası (ALG II), 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren yürürlüğe giren bir uygulama. Bu uygulama çerçevesinde; şimdiye kadar sosyal yardım alan ve çalışabilecek durumda olduğu halde iş bulamadığı için işsizlik yardımı alanlara yapılacak ödemelerin nasıl olacağı düzenlenmektedir.

  II. İşsizlik Parası'ndan, çalıştığı halde kazandığı parası ülke şartlarına göre asgari düzeyde geçimine yetmeyen kişiler de yararlanabilecek. Yardıma muhtaç çalışamayacak durumda olanlara sosyal parası verilmesine devam edilecek. Şimdiye kadar sosyal yardım alan ve çalışamayacak durumda olanlara sosyal yardım verilmesine devam edilecek.

  Kim, ne kadar ve ne zamandan itibaren İkinci İşsizlik Parası'ndan yararlanabilecek?
  Almanya'da yaşayan, yaşları 15 ile 65 arasında değişen ve çalışma durumunda olan herkesin, ikinci İşsizlik Parası almaya hakkı var. İkinci işsizlik parası'nın miktarı, batı eyaletlerinde tek başına yaşayanlar için 345 Euro, doğu eyaletlerinde yaşayanlar için ise 331 Euro olarak belirlenmiş bulunmakta. Kişilerin evli olması durumunda batı eyaletlerinde 276 Euro, doğu eyaletlerinde ise 265 Euro ek ödeme yapılacaktır.

  İşsizlik yardımı alan kişinin çocukları varsa, 14 yaşına kadar olan çocuklara batı eyaletlerinde 207 Euro, doğu eyaletlerinde ise 199 Euro ödeme yapılacak. 15 yaşından gün almış çocuklar için 18 yaşına kadar olan süre içinde batıda 276 Euro, doğu eyaletlerinde ise 265 Euro ödeme yapılacak.

  Bunun haricinde, sözkonusu kişilerin ev giderleri de resmi makamlar tarafından karşılanacak. İkinci işsizlik parasının düşük olması sebebiyle nafaka ödemeleri yapılamadığı takdirde o zaman sosyal yardım dairesi devreye girer.

  I. İşsizlik Parası'ndan II. İşsizlik Parası'na geçişi kolaylaştırmak için, iki yıl süreli kademeli olarak azalan bir ek ödeme yapılır. Bu ek ödemenin miktarı, son olarak yapılan I. İşsizlik Parası'nın yüksekliğine bağlı olarak şekillenir.

  Ödeme zamanı öne alındı:
  Halen işsizlik yardımı almakta olanların yaklaşık 2,2 milyonluk kısmının II. İşsizlik Parası uygulaması çerçevesinde işlem görecekler. Daha önce şubat ayından itibaren yapılacağı açıklanan ödemeler, sivil toplum örgütleri ve siyasi çevrelerden gelen baskılar üzerine bir ay öne çekilerek, ocak ayı başından itibaren başlatılacak. Federal Ekonomi ve Çalışma Bakanı Wolfgang Clement'in ödemeleri bir ay sonra başlatma planları, sendikalar ve sosyal birliklerden gelen baskılar sonucunda değiştirildi. Yeni alınan karara göre, işsizlik yardımı parası, son olarak Aralık ayının sonunda taraflara ödenecek. Bir gün sonra da, Ocak ayının ödemeleri olarak ilk defa II. İşsizlik Parası'nın ödemeleri gerçekleştirilecek. Ocak ayının sonuna kadar 1. İşsizlik Parası alanlar ise, mart ayından itibaren II. İşsizlik Parası ödemelerini alacak.

  Kira için ne kadar ödeme yapılacak?
  İşsizlerin ve çalışma imkanı olmayanların uygun bir düzeyde ikamet etmesini sağlayacak yerlerin kirasını, yerel yönetimler üstlenecek. Genel olarak belirlenen şartlara göre, bekarlar için 45-50 metrekare arası evler, evliler için 60 metrekarelik haneler, üç kişilik haneler için 75 metrekarelik evler, dört kişilik haneler için 85-90 metrekare büyüklüğünde evler, uygun büyüklük olarak kabul ediliyor. Çıplak kiranın yüksekliği, sosyal yardım alanlara tanınan destek sınırlamasıyla belirlenecektir. Burada yerel yönetimlerin kendi şartlarına uygun bir sınır belirlemesini imkan tanınmıştır. Mesela Dortmund'ta metrekare başına yapılması kararlaştırılan ödeme, 6,14 Euro olarak belirlenmiş bulunuyor. İşsizlik yardımı alanlar, bulundukları şehir yönetiminin belirlediği miktarı, bağlı oldukları sosyal yardım dairelerinden öğrenebilirler.

  Yan giderler de karşılanacak mı?
  Evet. Yardıma muhtaç olanlardan kirada oturanların ödemek zorunda bulundukları yan giderleri (Nebenkosten) de, makul ölçülerde olduğu takdirde İkinci İşsizlik Parası uygulaması çerçevesinde ödenecek.

  Kendisine ait gayrımenkulünde oturanlar, bu gayrımenkulleri için yapacakları ödemeler için yardım alırlar. Bu para, hipotek faizlerinin ödenmesi, vergi ödemeleri, apartman (veya ev) sigortası, miras faizleri gibi giderlerin karşılanması için verilir. Bunun haricinde, evin yan giderleri de ödenir. Ancak, ev sahibinin ödemek mecburiyetinde olduğu hipotek borcu için ek bir ödeme yapılmaz. Bu ödemeleri, yardım alan kişi, kendisine yapılan yardım paraları ödemesinden karşılamak mecburiyetindedir. Zira buradaki ödemeler, kişilerin servet birikimine yönelik olarak değerlendirilmektedir.

  Uzun zamandan beri işsiz olanlar, oturdukları pahalı evlerden çıkıp daha ucuz bir eve taşınmak mecburiyetinde mi?
  Böyle bir uygulamayla karşı karşıya kalınabilir. Piyasa şartlarının üstünde bir evde oturan ve ihtiyacının çok üzerinde büyük bir yerde ikamet edenlerin kiraları, ilk etapta altı aylık bir süre için ödenecek, bu zaman dilimini takip eden sürede kendisinden başka yere taşınması istenebilecektir. Yeni yere taşınırken, ödenmesi gereken taşınma masrafları ve ev sahiplerinin kiracılarından aldığı paralar (Mietkaution), İkinci İşsizlik Yardımı'nın yapıldığı kurum tarafından karşılanacak.

  Uzun süreden beri işsiz olanlar, sahip oldukları daireyi veya evi satmaya zorlanacaklar mı?
  Hayır; işsizlerin "uygun ve ihtiyaçlarına cevap verecek" şekilde olan bir gayrımenkule sahip olmalarına izin veriliyor. Daire için üst sınır 120 metrekare ikamet alanı, bir ev için ise 130 metrekarelik bir ikamet alanı belirlenmiş bulunmaktadır. Bu sınırlar, aynı zamanda sosyal yardım alanlar için de halen geçerli bulunmaktadır. Daha büyük evlerin veya dairelerin satılması mecburiyetinin olup olmayacağı, kişilerin özel durumlarına bağlı ortaya çıkabilir. Bahsedilen sınırları aşan ve birden fazla gayrımenkulü bulunanların bunları satması istenebilir. Satılmadığı takdirde, bu kişilerin "geçinmek için İkinci İşsizlik Parası almaya ihtiyaçları yoktur" denilerek, kendilerine daha önce verilen yardımlar tamamıyla durdurulabilir. Bu durumda Almanya'da halen onbinlerce kişinin bulunduğu ve bunların tamamına yakın kısmının İkinci İşsizlik Parası almak için başvuruda bulunmayacağı tahmin ediliyor.

  Türkiye'de veya başka bir ülkede evi bulunanların durumu ne olacak?
  Daha önce çalıştıkları birikimleriyle Türkiye'de veya başka bir ülkede gayrımenkul alarak değerlendirenlerin sahip oldukları bu evler de hesaplamada göz önüne alınacak. Eğer bu evi kişinin kendisi kullanıyorsa, o zaman bu ev hesaplardan muaf tutulacak. Eğer ev kiralanıyor ve buradan gelir temin ediliyorsa, elde edilen kira gelirleri, İkinci İşsizlik Parası almak için başvuruda bulunanların gelirlerine katılacak. Almanya'da ikamet edip Türkiye'de evi bulunanlar, bu evlerini kendileri kullanamayacakları için, her halükarda, kişilerin sahip oldukları mal varlıkları içinde hesaba katılacak. Değerinin fazla olması halinde, kişilerin işsizlik parası ödemeleri durdurulabilecek ve kendilerine "sahip olduğunuz mülkünüzü satıp harcadıktan sonra, İkinci İşsizlik Parası almak için başvuruda bulununuz" denilebilecek. Başvuruyu yaparken verilecek bilgiler önemlidir. Eve sahip olduğu halde yanlış beyanda bulunanların tespit edilmesi halinde, kendilerine ceza verilebilecek ve yapılan ödemeler, yasal faizleriyle birlikte geri alınabilecek. Böyle zor duruma düşmemek için, Türkiye'de gayrımenkulü bulunan işsizlerin, Hartz IV yasasıyla ilgili uygulamaların öngördüğü başvuruyu yapmadan önce; çevrelerinde bulunan güvendikleri bir vergi uzmanına veya avukata danışmaları yararlarına olacak.

  İkinci İşsizlik Parası uygulamasında, harcanması istenebilecek para ve mali kaynakların arasında neler var, hangi mal varlıkları bu zenginliklerin parçası olarak kabul edilir?
  İşsizlik Yardımı almak için başvuruda bulunanların hesaplarında sahip oldukları paraları, tasarruf hesapları (Sparbücher), yapı tasarruf hesaplarında (Bausparvertrag) birikmiş paraları, tasarruf tahvilleri, hisseler veya fon katılım payları, kendilerinin kullanmadığı gayrımenkuller ve diğer değerli eşyalar, bu kategoride kabul edilir. Bu uygulama çerçevesinde, Federal hükümetin tahminlerine göre, halen işsizlik yardım parası adı altında yardım alan yaklaşık iki milyon işsizden 469 bin kişiye yapılan ödemeler sona erecek. Tahminlere ve yapılan ilk tesbitlere göre, bu grubu teşkil edenlerin ya daha önceki uygulama çerçevesinde hesaplara katılmayan ve yılbaşından sonra hesaplamalara dahil olacak mali olanakları yüksek veya birlikte yaşadıkları eşlerinin gelirleri, her ikisinin geçimini temin etmeye yetecek düzeyde bulunuyor. Bu durumda olanlara yapılan ödemeler kesilecek, federal ve eyalet yönetimlerinin işsizlere yönelik harcamalarında tasarruf yapılacak. Bu grupta yer alanların, birikimlerini hesaplamalardan muaf tutulacağı açıklanan meblağa kadar harcadıktan sonra, İkinci İşsizlik Parası almaya hak kazanacak ve yetkili mercilere başvurularını yapmaları halinde, değerlendirilip kendilerine ödeme yapılmaya başlanacak. İkinci İşsizlik Parası'nın hesaplanması yapılırken, şahıslara tanınacak muafiyet sınırı, kişilerin yaşına bağlı olarak belirlenir. Her yaş için en az 4 bin 100 Euro en fazla 13 bin Euro sınırını aşmamak şartıyla 200 Euro para muafiyet sınırı çerçevesinde kabul ediliyor. 1 Ocak 1948 tarihinden önce doğmuş olanlar ise, her yaş için 520 Euroluk muafiyet sınırı getirilmiş bulunuyor. Böylece bu yaş grubundakiler, en üst sınır olarak belirlenen 33 bin 888 Euro tutarındaki paralarını ve zenginliklerini vergiden muaf ve hesaplamaların haricinde tutabilme imkanına sahip olacak. Bu sınırlar, eşlerden sadece birisinin işsiz kalması durumunda da geçerliliğini koruyacak. Halen sosyal yardım almakta olanlar için daha sıkı uygulamalar yürürlükte bulunuyor. Sosyal yardım alanlar, Hartz IV yasasının uygulamaya girmesinden sonra rahatlamış olacak.

  Emeklilik parası da hesaba katılacak mı?
  Evet, emeklilik parası da İkinci İşsizlik Parası'nın miktarını belirlerken hesaba katılacak. Burada bir istisna vardır. Federal Geçim Yasası'na göre ödenen Temel Geçim Emekliliği ödemeleri, bu uygulamanın dışında tutulacaktır.

  Hayat sigortaları nasıl değerlendirilecek?
  Servet birikimine dayalı hayat sigortası yaptırmış olanların bu sigortaları, değerlendirilebilir zenginlik kaynağı olarak kabul ediliyor. Bu anlaşmanın, yaşlılıkta kullanılmak üzere yapılmış olması halinde, muafiyet sınırına ek olarak kabul ettirilebilir. Burada, hayat sigortasında biriken paraların, emekli oluncaya kadar yapılmamasına bağlanmış olması şartının bulunup bulunmadığına bakılır. Bu şartın olması halinde, hayat sigortası, hesaplamalarda muafiyet sınırına dahil edilir. Bu durumu kesin olarak açıklığa kavuşturmak için, İkinci İşsizlik Parası başvurusu yapılmadan önce sigorta danışmanınıza başvurmakta fayda vardır. Sigorta danışmanınızla birlikte, hayat sigortası birikimlerinin nasıl kullanılacağı konusunda bir anlaşma yapmanız ve bunu başvuru formlarına eklemeniz halinde, hayat sigortasındaki birikimler, hesaplamalarda muafiyet sınırı içinde değerlendirilir. Kamuoyunda Riester Emekliliği olarak tanınan emeklilik uygulamasında biriken paralar, yasaların ön gördüğü sınırları aşmadığı sürece, muafiyet sınırı içinde kabul edilir ve bu şekilde değerlendirilir.

  Emeklilik parası da hesaba katılacak mı?
  Evet, emeklilik parası da İkinci İşsizlik Parası'nın miktarını belirlerken hesaba katılacak. Burada bir istisna vardır. Federal Geçim Yasası'na göre ödenen Temel Geçim Emekliliği ödemeleri, bu uygulamanın dışında tutulacaktır.

  Hayat sigortaları nasıl değerlendirilecek?
  Servet birikimine dayalı hayat sigortası yaptırmış olanların bu sigortaları, değerlendirilebilir zenginlik kaynağı olarak kabul ediliyor. Bu anlaşmanın, yaşlılıkta kullanılmak üzere yapılmış olması halinde, muafiyet sınırına ek olarak kabul ettirilebilir. Burada, hayat sigortasında biriken paraların, emekli oluncaya kadar yapılmamasına bağlanmış olması şartının bulunup bulunmadığına bakılır. Bu şartın olması halinde, hayat sigortası, hesaplamalarda muafiyet sınırına dahil edilir. Bu durumu kesin olarak açıklığa kavuşturmak için, İkinci İşsizlik Parası başvurusu yapılmadan önce sigorta danışmanınıza başvurmakta fayda vardır. Sigorta danışmanınızla birlikte, hayat sigortası birikimlerinin nasıl kullanılacağı konusunda bir anlaşma yapmanız ve bunu başvuru formlarına eklemeniz halinde, hayat sigortasındaki birikimler, hesaplamalarda muafiyet sınırı içinde değerlendirilir. Kamuoyunda Riester Emekliliği olarak tanınan emeklilik uygulamasında biriken paralar, yasaların ön gördüğü sınırları aşmadığı sürece, muafiyet sınırı içinde kabul edilir ve bu şekilde değerlendirilir.

  Hayat Sigortası anlaşmasını ne zaman fesh etmek gerekiyor?
  Anlaşmaların fesh edilmesi sadece yukarıda bahsedilen sınırların aşılması durumunda ve anlaşmaların fesh edilmesi, toplam meblağın yüzde 10'undan fazla zarar getirmemesi halinde gündeme gelebilir.

  Son yıllarda yapılmış olan hayat sigortalarının fesh edilmemesi gerekir, çünkü bu durumda hayat sigortalarının sahiplerinin zararları yüzde 10 sınırının çok üstünde olur. Bu uygulama çerçevesinde, gayrımenkul finansmanı için yapılmış olan hayat sigortaları anlaşmalarıda muaf tutulmaktadır. Bu hayat sigortalarının meblağları alınan kredi karşılığında sigortaya veya bankaya devredildiği için hesaba katılmaz, muafiyet sınırları çerçevesinde kabul edilir.

  Sermaye birikimine dayalı hayat sigortasıdaki (Kapitallebensversicherung) birikimlerin hesaplara katılmasını önleyebilme imkanı varsa, bu imkanı nasıl kullanabiliriz?
  Evet, öyle bir imkan var. Bunun için sermaye birikimine dayalı olarak yapılmış olan hayat sigortaları anlaşmaları, özel emeklilik sigortası haline çevrilmesi gerekir. Bu durumda sigorta birikimleri, herhangi bir şekilde borçlara teminat olarak gösterilemez, miras bırakılamaz ve başkasına devredilemez. Bu sigortadaki birikimler, çalışma hayatından ayrıldıktan sonra hayat boyu emeklilik ödemesi olarak sahiplerine ödenir. Bu sigortanın satın alınması hakkı bulunmadığı için, burada hesaba katılacak herhangi bir meblağ bulunmamaktadır.

  İşyeri ve meslek grubu emekliliğinden elde edilen paralar nasıl değerlendirilecek?
  Emeklilik sigortası mecburiyetinden muaf tutulanlar, bunun yerine özel olarak yaptırdığı hayat sigortasını devam ettirebilir. İşyeri emekliliği uygulamasından elde edilecek gelirler de yasal güvenlik altındadır. Bu uygulama, özellikle işveren tarafından yapılan ödemeler kısmı için geçerlidir. Çalışanların kendilerinin yaptıkları ödemelerde, emeklilik sigortasının hangi şartlara göre yapıldığı göz önüne alınarak, kişilerin durumları belirlenecektir. Hangi şartların hangi durumlarda neleri getireceğini, emeklilik uzmanlarınızla görüşmenizde yarar vardır. Bu konuda kişilere özel durumlar söz konusu olduğu için, genel bilgi vermek mümkün değildir. Emeklilik anlaşmalarını yaptığınız işyeri yetkilisi ve kurumların ilgili bölümlerine baş vurarak, durumunuzu açıklığa kavuşturabilirsiniz. Ayrıca Federal Çalışma Ajansı'nın bu amaca yönelik olarak kurmuş bulunduğu danışma birimlerine de başvurmanız halinde, konuyla ilgili olarak sizin durumunuza uygun "kişisel bilgi edinme" olanağınız olur.

  Servet birikiminin çocuklar adına devredilmesi, bu birikimi korur mu?
  Hayır, böyle bir devir servetin korunmasını sağlamaz ve yarar sağlamaz. Çocuklara servet devrinin hesaba katılabilmesi için, devretme işleminin en az 10 yıl öncesinde yapılmış olması şartı aranacaktır. Aksi takdirde, servetin çocuklara devredilmesi işlemleri kabul edilmeyecek, kabul edilmesi halinde, çocukların ebeveynlerine yardım etmesi mecburiyeti getirilecektir. Servetin, mal ve mülkün kısa süre önce hediye yoluyla çocuklara devr edilmesi, servetin hesaplamalar dışında tutulmasını sağlamaz. Bu amaca yönelik girişimlerden sonuç elde edilemez.

  Çocukların eğitimi için biriktirilen paraların durumu ne olacak? Bu paraların muafiyet sınırı var mı, varsa ne kadardır?
  Çocuklar için yüksek muafiyet sınırları

  Ebeveynlerin İkinci İşsizlik Parası almaya hakkı olan bütün çocuklara, kişi başına 4 bin 200 Euro'luk birikime sahip olmalarına imkan tanınıyor. Bu sınıra kadar birikimler, muafiyet sınırı altına kalacaklarından hesaplamalarda göz önünde tutulmayacak. Birikimler, bir eğitim sigortası şeklinde de yapılmış olabilir. Birikimlerin muafiyet sınırı altında olup olmadığı için aranılan tek şart, tasarruf hesabının veya eğitim sigortasının çocuğun adına yapılmış olmasıdır.

  Başlangıçtaki planlar şöyle idi:

  Çocuklar için muafiyet sınırları içinde kabul edilen meblağlar vardır. 14 yaşındaki çocuklar için kişi başına 750 Euro, muafiyet sınırlarına dahil edilebiliyordu. 15-18 yaş grubundakiler içinse, muafiyet meblağı 4 bin 100 - 13 bin Euro arasında belirlenmişti. Burada da aranan şart, birikimlerin (veya eğitim sigortasının) çocuğun adına yapılmış olması idi. Bu durumda birikimler, İkinci İşsizlik Parası almak için başvuruda bulunanlara ait para ve mal varlıklarının hesaplanmasının dışında tutulacak aksi takdirde "kişisel birikim" olarak görülüp, şahıslardan bu birikimlerin tüketilmesi talep edilebilecekti.

  Kamuoyundan ve muhalefet partilerinden gelen tepki ve eleştiriler üzerine hükümet, vergiden muafiyet sınırında çocuklar için getirdiği yaş sınırı uygulamasını kaldırdı ve bütün çocuklara yaş sınırlaması olmadan, standart 4 bin 100 Euro muafiyet sınırı getirdi. Başbakan Schröder'in bu konudaki girişimleri, muhalefet tarafından "popülistlik yapmak" olarak değerlendirilirken, halk Schröder'in "hükümet ve parti içinde sahip olduğu gücü halkın yararı doğrultusunda kullanmak" olarak değerlendirdi.

  İkinci İşsizlik Parası alanlar, sosyal sigorta giderlerini kendileri karşılamak mecburiyetinde kalacak mı?
  Hayır. Her ne kadar halk arasında bu yönde bilgiler dolaşıyorsa da, bunlar gerçek değil. İkinci İşsizlik Parası programı çerçevesinde yardım alanların sağlık, bakım ve emeklilik sigortası için prim ödemeleri federal yönetim tarafından karşılanacaktır. Aksi yöndeki iddialara kanıp, başka yerlere sigorta olmak için herhangi bir yere imza atılmaması konusunda dikkatli olmak gerekiyor.

  Hastalık durumunda, rapor alınması halinde, İkinci İşsizlik Parası'nın ödenmesine devam edilecek mi?
  Evet, İkinci İşsizlik Parası rapor alındıktan sonraki altı hafta içinde de ödenmeye devam edilir. Ancak hasta olup rapor almak durumunda kalanlara ödemelerin devam etmesi için, kişilerin bağlı bulundukları kuruma ve kendilerine ödemenin yapıldığı kuruma zaman geçirmeden beyanda bulunmaları gerekir. Burada, iş yapamama durumunun ne zaman ortaya çıktığı, iş yapamamaya sebep olan durumun ne olduğu ve muhtemelen ne kadar süreceği konusunda bilgi verilmesi gerekmektedir. Kişiler sağlık durumlarını yansıtan doktor raporlarını ve iş yapamama durumunun ne zamana kadar süreceğiyle ilgili bilgileri içeren yazılı evrakların kopyalarını, bağlı oldukları kuruma iletmek zorundadırlar.

  İkinci İşsizlik Parası ödemeleri ne kadar süreyle yapılacak?
  Bu paranın alınması için gerekli şartların olması ve devam etmesi süresince, İkinci İşsizlik Parası ödemeleri devam eder. Bunun için yasal olarak herhangi bir sınırlama getirilmemiştir. Kişilerin sağlık nedenleriyle raporlu olduğu durumda uygulamanın nasıl yapılacağı yukarıda anlatılmıştı.

  Hamilelik durumunda, ek destek imkanları bulunuyor mu?
  Evet, hamileliğin 12. haftasından sonra, çalışabilecek durumda olan kadın işsizler, almaya hakları olan yasal meblağın yüzde 17 fazlasını alırlar. Bu para, batı eyaletlerinde yaşayanlara verilecek ek ödeme 58 Euro 65 cent, doğu eyaletlerinde yaşayanlar için 56 Euro 27 cent olarak belirlenmiş durumda. Bu paranın alınabilmesi için, hamilelik durumunu kanıtlayan belgelerle birlikte yetkili mercilere başvurması gerekir. Başvurunun yapılmasında zaman geçirilmemesine dikkat edilmelidir.

  Bir şahıs, ne zaman 'çalışabilir durumda' kabul edilir?
  Normal piyasa ve istihdam şartlarında günde en az üç saat sorunsuz çalışabilecek durumda olan herkes, "çalışabilir durumda" kategorisinde kabul edilir ve buna göre işlem görür. Hastalık veya sürekli sakatlık (maluliyet) gibi mazaretleri olanlar bu uygulamanın dışında tutulur. Bir annenin üç yaşından küçük bakıma muhtaç çocuğu varsa, bu şahsın çalışabilir durumda olması, çalışmasını gerektirmez. Burada istisna yapılır ve çocuğuna bakımını yapması için ona imkan tanınır.

  İkinci İşsizlik Parası alanlar, ek kazanç sahibi olabilir mi?
  Evet, çalışabilir durumda olanlar, yardıma muhtaçlık durumlarını sona erdirecek veya kısmen azaltacak imkanları sonuna kadar kullanmak durumundalar. Ancak burada kazanılacak olan para, kişisel duruma bağlı bir muafiyet miktarı kesildikten sonra, İkinci İşsizlik Parası uygulaması çerçevesindeki hesaplamalara katılacaktır. Örneğin, bir işte kısmen çalışan ve burada eline ayda 900 Euro geçen bir kişi, bu paranın 210 Euro'luk kısmını herhangi bir kesinti olmadan alabilir. Geriye kalan kısım, kişinin İkinci İşsizlik Parası hesaplamalarına dahil edilir. Çalışma durumunun, bağlı olunan İş Ajansı'na veya resmi kurumlara bildirilmesi gerekir. Bu bildirimin yapılmaması halinde, kişilerin sıkıntıya düşmeleri mümkündür. Zira o zaman, haber vermeden çalışanlar hakkında "kaçak çalışma" soruşturması başlatılabilir ve cezaya çarptırılabilir.

  Uzun süreden beri işsiz olanlar, gelecekte kendilerine verilen her işi kabul etmek mecburiyetinde kalacaklar mı?
  Evet, yasal olan her türlü işi kabullenmek zorundadırlar. Çalışabilir durumda olan, sağlık, ruhi ve vücudu verilen işe uygun olanların, "ben bu işi istemiyorum" demeleri ve reddetmeleri hakkı olmayacak. Çalışabilir durumda olanların kendilerine verilecek işleri reddetmeleri halinde, kendilerine verilen ödemelerde kısıtlamaya ve tamamen durdurmak mümkün olacak. Teklif edilen işlerin, kişilerin eğitim ve mesleki durumlarına uygun olmaması, reddetmeleri için haklı bir sebep olarak kabul edilmeyecek. Burada dikkat edilecek husus şu olacak: Kişinin eski iş ve mesleğinde yeniden çalışmasını engelleyecek herhangi bir iş teklif edilmeyecek. Yani inşaatlarda taş ve çimento taşıyan bir piyaniste rastlamak mümkün olmayacak. Çalışabilir durumda olan kişilere önerilecek kabul edilebilir işler arasında, kamu kuruluşlarının ve kamuya yönelik çalışmalar yapan dernek ve sivil toplum örgütlerindeki işlerde yer alıyor. Söz konusu işlerde çalışmak zorunda kalacak olanlar, İkinci İşsizlik Parası'na ek olarak, saat başına 1 Euro para alacak. Bu çalışmalarda elde edilecek gelir, muafiyet sınırı olarak belirlenen çerçevede değerlendirilecek 1 Euroluk işler uygulaması, Hartz IV yasasının en tartışılan noktalarından birisini teşkil ediyor. Muhalefet ve iktidar çevrelerinde yer alanların bir bölümü, 1 Euro'luk işlerin, istihdam piyasasındaki işleri olumsuz yönde etkileyeceğine dikkat çekerek, gözden geçirilmesini istemişlerdi.

  Uzun süreden beri işsiz kalanların kendilerine verilen işleri reddetmesi durumunda ne olur?
  Çalışabilir durumda olan işsizlere verilen iş, meslek eğitimi veya yeniden kazandırma çerçevesinde önerilen teklifi geri çevirmesi halinde, ilk etapta verilen paranın yüzde 30'luk bölümü, üç aylık bir süre için kesilecek. Bu miktar, bekâr bir işsizin eline aylık 100 Euro daha az para geçmesi anlamına gelecek. İkinci defa reddedilmesi halinde, kesinti yüzde 60'a çıkarılacak. Kesinti böylece aylık 200 Euro'ya yükselmiş olacak. İşsizlik parası alanların kendilerine teklif edilen işleri reddetmeye devam etmesi durumunda, kendilerine ödenen İşsizlik Parası'nın tamamı kesilebilecek. 25 yaşın altında çalışmak istemeyenlere; üç aylık bir süreyle hiç bir ödeme yapılmayacak. Bu uygulamada istisnai durum olarak, şahısların ikame (ev kirası), ısınma giderleri ve diğer yan masraflar, doğrudan ev sahiplerine ödenecek.

  İkinci İşsizlik Parası alanlar, Ich AG programı çerçevesinde kendi firmalarını kurmak için yatırım yapabilirler mi?
  Ich AG için yeni engeller:

  İstihdam olanaklarının artırılması ve işsiz rakamlarının aşağıya çekilmesi amacına yönelik olarak başlatılan Ich AG uygulamasında, Hartz IV çerçevesinde yeni değişiklikler getiriliyor. İkinci İşsizlik Parası alanlar, Ich AG programından yararlanıp şirketlerini/işyerlerini kuramayacak. Ancak bunun yerine, bu durumda olan ve serbest meslek hayatına atılmayı kararlaştırıp özellikleri buna uyanlara, "Serbest Mesleğe Giriş Desteği" sağlanacak. Bu parayla, yardıma muhtaç kişilerin işlerini kurmasına zemin hazırlanması hedefleniyor. Bu paranın kime ödeneceği konusundaki kararı, İşsizlik Parası'nın ödenmesinden sorumlu memurlar kararlaştıracak. "Fallmanager" (Durum Yöneticisi) olarak adlandırılan bu kişiler, serbest meslek sahibi olmak isteyenlerin kişisel durumlarını inceleyip, serbest meslek sahibi olup olamayacakları konusunda kararlarını verecek. Bu kişiler, şahısların durumlarını belirledikten sonra, onlara yapılacak ödemelerin miktarını da tespit etme yetkisine sahip olacak. Uzun süreden beri işsiz olanlardan Ich AG programı çerçevesinde serbest meslek hayatına atılmak isteyenler, yıl sonuna kadar başvuruda bulunabilecek. Bu program çerçevesinde serbest meslek hayatına atılanlar, uygulamanın ilk yılında aylık 600 Euro destek alacak. Bu alandaki başvuruların çığ gibi büyümesini engellemek için hükümet, başvuruyu yapacaklardan İş Taslağı (Businessplan) ve bağımsız bir danışmanın kişi hakkında vereceği raporu şart koşuyor. Bu şartları yerine getirenlere Ich AG programı çerçevesindeki yardımların yapılmasına devam edilecek. Böylece, İkinci İşsizlik Parası alanların daha fazla para alabilmek için, Ich AG imkanını suiistimal etmesinin önü kesilmiş olacak.

  Daha önce öngörülen uygulama şöyleydi: II. İşsizlik Parası alanlar, serbest meslek hayatına atılmak için yapılan yardımlardan yararlanmak için başvuruda bulunabilirlerdi. Ancak bu yardımın alınacağına dair herhangi bir hak bulunmuyordu. Yapılan incelemelerde durumu serbest iş hayatına atılmaya elverişli ve uygun bulunanlara, işsizliklerine son vermek amacıyla üç yıl süreyle destek yapılıyordu. Bu destek çerçevesinde İkinci İşsizlik Parası yerine ilk yılda 600 Euro (aylık), ikinci yılda aylık 360 Euro, üçüncü yılda da aylık 240 Euro verilmesi ön görülüyordu. Bu yardımın yapılmasına getirilen başka bir şart, serbest meslek hayatına atılanların bir yıl içinde elde edecekleri gelirin 25 bin Euro sınırını aşmaması olarak belirlenmişti. Ich AG programından yararlanan kişilerin ayrıca, sigorta giderlerinin kendilerinin karşılaması mecburiyetinin getirilmesi, bu uygulamanın cazipliğini ortadan kaldıran önemli etkenler arasında yer alıyordu.

  Çalışabilir durumda olanlara gösterilen işleri kabul etmeleri halinde, çocuklarına bakımı kim üstlenecek, çocuk bakım parası verilecek mi?
  Almanya'da çocuklarını tek başlarına yetiştiren kadın ve erkeklerin sayısının çok fazla olması, yasa koyucuları bu konuda da düşünmeye zorlamış görünüyor. Çalışacak durumda olanların kendilerine gösterilen işlerde çalışmaya başlamasından sonra, çocukların eğitim ve yetiştirilmesi işine bakacak kişilerin aile içinde olmaması halinde, çocuğun bir yuvaya veya kreşe bırakılmasına imkan sağlanmış olması şartına bakılacak. Çocuğun bakımını üstlenecek bir yerin bulunamaması halinde, çocuklarını tek başına yetiştiren anne veya babanın çalışması istenmeyecek. Resmi kurumlar, bu kişilere iş göstermeyecek.

  Devam etmekte olan özel sigortaların prim ödemeleri karşılanacak mı?
  Hayır, devam etmekte olan özel sigortaların prim ödemelerini karşılamak için herhangi bir ödeme yapılmayacak. Kişilere verilecek İkinci İşsizlik Parası'ndan bu primlerin ödenmesi istenecek. Aksi takdirde, kişilerin sigorta anlaşmalarını feshetmeleri gündeme gelecek. Özel sigortalar çerçevesine, Ev ve Ev Eşyaları Sigortası (Hausratversicherung) ve Tazminat Sigortası (Haftpflichtversicherung) gibi özel sigortalar giriyor. Bu sigortaların primlerini, kişilerin kendileri karşılamak zorunda kalacak. Resmi kurumlardan bu amaçlara yönelik herhangi bir ödeme yapılmayacak.

  Özel sağlık sigortasına kayıtlı olanlar, resmi sağlık sigortalarına geçmek mecburiyetinde kalacaklar mı?
  Evet. Çalışma hayatları döneminde özel sağlık sigortalarına kayıtlı bulunup daha sonra işsiz kalan ve İşsizlik Parası alma süresini gerisinde bırakıp İkinci İşsizlik Parası almaya başlayanlar, özel sağlık sigortalarından ayrılmak mecburiyetinde kalacak. Ancak bu kişilerin, kendilerini bu mecburiyetten muaf tutmaları ve özel sağlık sigortalarına üyeliklerini devam ettirmeleri imkanı bulunmaktadır. Bunun için şart olarak, işsizlik parası alınmadan önceki beş yıllık süre içinde kişilerin tamamen özel sağlık sigortasına kayıtlı olmaları şartı aranacaktır. Kişilerin özel sağlık sigortalarını, ek sigorta çerçevesinde yapmış olmaları durumunda, özel sigortalarını bırakmaları mecburiyeti ortaya çıkacaktır. Kişisel durumlarını belirlemek için, insanların bağlı oldukları sağlık sigortalarına başvurup kendileri için geçerli olan durumlarını öğrenmeleri gerekir.

  İşsizlerin arabalarını kapatma mecburiyeti var mı?
  Çalışabilecek durumda olan ve Hartz IV yasaları çerçevesinde İkinci İşsizlik Yardımı alma imkanından yararlananlar, mali durumlarına uygun bir araç sahibi olmaya devam edebilir. Ancak hangi arabanın "uygun" olduğu konusunda henüz bir belirsizlik bulunuyor. Burada kararın, yetkili memurlar tarafından verilmesi söz konusu. Bu kuralın pratikteki uygulamasını düzenleyen kararname henüz hazırlanma aşamasında bulunuyor. Lüks bir otomobil veya ikinci bir taşıtın "uygun bir otomobil" olarak kabul edilmeyeceği ortadadır. Lüks otomobili olan veya ikinci bir otomobili bulunan işsizlerin, bu otomobillerini satması ve elde ettikleri geliri, sahip olunan mal ve servet kısmında beyan etmeleri gerekir. Buradan elde edilen para ve sahip olunan diğer zenginlikler, İkinci İşsizlik Parası'nın hesaplanmasında göz önünde bulundurulur.

  Evde bulunan para koleksiyonları veya antika eşyalar ne olacak?
  Para koleksiyonu, antika eşyalar ve tablolar, şahısların sahip olduğu servet ve mali zenginlik olarak kabul edilir. Bunların değerini, işsizlerin kendisi tahmin edip ve İkinci İşsizlik Parası almak için doldurulması gereken formlarda yazmalıdır. Çok değerli mallar için, bilirkişi raporunun da eklenmesi gerekir. (Bilirkişi raporunun masraflarını da işsizlerin karşılaması mecburiyeti vardır). Bu konudaki uygulamaların pratikte nasıl olacağı konusunda, uzmanların çalışmaları sürmektedir.

  Ebeveynler, uzun bir süreden beri işsiz kalan çocuklarının geçimlerini üstlenmek zorunda mıdırlar, bu durum ebeveynlerinden birisi işsiz olan çocuklar için nasıl uygulanacaktır?

  Ana prensip olarak, birinci dereceden akraba olanlar, İkinci İşsizlik Parası uygulaması çerçevesinde birbirlerinin geçimlerini temin etmek zorunda değiller. Uzun bir süre işsiz kalan veya henüz eğitimini tamamlamamış olan 25 yaşının altındaki çocuklarıyla aynı evde birlikte kalıyorlarsa, ebeveynlerin çocuklarının geçimini sağlamaları gerekiyor. Federal İş Ajansı veya İkinci İşsizlik Parası'nın verilmesini organize eden yerel yönetim, kişisel bazdaki şartların incelenmesi için, ailenin içinde bulunduğu durumu mercek altına alır. Yetişkin çocukların işsiz olan anne-babalarıyla birlikte kalmalarına imkan olup olmadığı konusundaki karar, incelemeler tamamlandıktan sonra yapılacak değerlendirme sonucunda verilir. Şartların yerine gelmesi halinde, çocuklara da geçimlerini temin etmelerini sağlayacak yardımların verilmesine başlanır.
 2. Hüseyin Yoldas

  Hüseyin Yoldas
  Acemi Üye

  bir soru sormak isterim yukarida yazida okudugum almanyada yasayan 15 ile 65 Yas herkese Hartz4 alma Hakki var .simdi gelse biri almayaya desin benim evim yok isim yok hartz4 yardim edermi acaba .almanyaya gelecek olanlar bir baska avrupa ülkesidir.lütfen bilen varsa yazsin bana saygilarimi sunarim
 3. avrupali

  avrupali Hannoveraner Yönetici

  Öncelikle Sitemize hosgeldiniz.

  Öncelikle Issizlik parasi 2 yani Hartz 4 bir issizlik yardimidir , burada ikameti olmayana verilmez, yalniz bahsettiginiz konu tartismali bir konudur , bu konuda hala süren davalar mevcuttur. Surasi kesinki EU Ülkesinden olsa bile gelen kisi , gelir gelmez Hartz 4 alamaz , egerki EFA Vertrag imzalamis 17 ülkeden geliyorsa bu kisi belki sosyal yardim alabilir oda tartismali bir konu.

  Ilgili Makaleler:
  http://www.spiegel.de/wirtschaft/so...alleistungen-fuer-eu-auslaender-a-880225.html
  http://www.t-online.de/wirtschaft/j...ender-koennen-leichter-hartz-iv-bekommen.html
  http://www.heise.de/tp/blogs/8/151849
 4. Hüseyin Yoldas

  Hüseyin Yoldas
  Acemi Üye

  tesekkür ederim Sayin avrupali arkadas verdigin cevap asayukari anladigim kadariyla almanyada calismis olmasi gerekir biri sosyal yardim alsin yada issizlik parasi ben 3 sene almanyada calisiyorum almanca bilmiyorum yine de idare ediyorum.simdi son zamanda yunan da isler cok zorlasti brakin is yok sosyal yardim bile yok orda .yunan vatandaslar olarak almanyaya gelse ne yardim ediyor biliyorsaniz yine yazin bana. saygilarimi sunarim
 5. avrupali

  avrupali Hannoveraner Yönetici

  Issizlik parasi almasi icin calismis olmasi gerekir ancak yunanistan`dan geliyorsa ilk 3 ay icin Sosyal yardima basvurabilir , bunun icin Almanyaya is bulmak amaci ile gelmis olmasi gerekir ve 3 ay icerisinde is bulmali arkadasiniz.

  Sosyal yardima basvurulabilmesi icin doldurulmasi gereken formlar assagidaki linkdedir.
  https://www.berlin.de/sen/soziales/downloads/formulare/index.html ( Sizi ilgilendiren Anlage 1 ve 2`dir . )

  Buradanda informasyon brosürüne ulasabilirsiniz
  http://www.der-paritaetische.de/uploads/tx_pdforder/Broschuere_A5_projektQ_EU-Buerger_web.pdf

  Galiba Frankfurt`dasiniz sizin oradaki Sozialamt adresleri ( Yada Arbeitsamt`a basvurabilirsiniz )
  http://www.frankfurt.de/sixcms/detail.php?id=3505&_ffmpar[_id_inhalt]=54300
  Saygilarla.
 6. Hüseyin Yoldas

  Hüseyin Yoldas
  Acemi Üye

  Sayin Avrupali Türk yardim ettiginiz icin cok tesekkür ederim.bilmedigim detaylari da ögrendim .cok sevindim . sizin gibi bilgili ve yardim sever insanlar Allah herzaman iyilik ve en iyisini versin .saygilarimi sunarim
  • Beğendim Beğendim x 1
 7. Karenza

  Karenza
  Acemi Üye

 8. Karenza

  Karenza
  Acemi Üye

  İyi günler.ben ve 2 oğlum çifte vatandaşız.doğumdan alman vatandaşlığımız var.eşim türk.4 yaşımdayken türkiyeye dönüş yapmışız.şimdi ailece almanyaya yerleşmek istiyoruz.almanyaya gidip orda hemen hartz 4 ten yararlanma şansına sahipmiyiz? Eşimi almanyaya götürmek sorunmu? Yani dil olayı? Nasıl bir yola başvurmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.bu arada çocuklarım 2 ve 10 yaşında


  Sent from my iPhone using Tapatalk
 9. avrupali

  avrupali Hannoveraner Yönetici

  Sorunuz burada cevaplanmis
  Almanyaya Yerleşim
Benzer Konular: Hartz Hakkinda
Forum Başlık Tarih
Sosyal Konular / Sozial Themen Acil Yardim (hartz Iv) 25 Ağustos 2013
Sosyal Konular / Sozial Themen Aile Birleşimi Hakkında Bilgiler / Almanya - Türkiye 17 Ekim 2012

Sayfayı Paylaş