1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Bakım Belgesi Ve Şartlari Almanya

Konusu 'Sosyal Konular / Sozial Themen' forumundadır ve avrupali tarafından 12 Aralık 2015 başlatılmıştır.

 1. avrupali Hannoveraner

  Almanya’da yaşayan birçoğumuzun ülkede yaşayan ve yardıma muhtaç anne-baba veya 1.derecedeki akrabalarımız bulunmaktadır. Bu akrabalarımız Almanya’dan düzenli olarak göndediğimiz bakım paralarını vergiden düşürmek mümkündür. Bunun nasıl ve hangi şartlarda olması gerektiğini kısaca anlatalım:
  Almanya’da çalışan herkes; gerek Almanya’da veya gerekse ülkede yaşayan birinci dereceden aile bireylerine bakım parası yardımında bulunabilir. Yapılan bu yardımları yıl sonunda gider olarak gösterip vergiden düşürmek mükündür. Bu vergilendirmenin yani kime ne kadar vergi iadesi yapılacağı Federal Maliye Bakanlığınca belirlenmektedir. Maliye Bakanlığı Almanya’da yaşayan yabancıların geldikleri ülkeleri; hayat standartlarına ve buna bağlı olarak geçinme endekslerine göre dört ana gelir sınıfına ayırmıştır.
  Ülkelerin geçinme sınıflandırmasına göre bakım parası:

  1. 1.Sınıf olarak; Almanya, Avustralya, Belçika ve bazı gelişmiş Avrupa ülkeleri yeralmaktadırlar. Burada bir kişi için yıllık 8000 Euro vergiden muaf bakım miktarı olarak tespit edilmiştir.
  2. 2.sınıf ülkeler arasında Portekiz, Yunanistan, Kore, Malta, Kıbrıs vb. ülkeler 6000 Euro yıllık bakım parası kişi başına vergiden muaf tutabiliyor.
  3. 3.sınıf olarak Türkiye, Macaristan, Arjantin ve diğer birçok ülke yılda kişi başına 4000 Euro bakım miktarı gösterilmektedir.
  4. 4.sınıf olarak Afganistan, Fas, Pakistan, İran, ve birçok ülke yılda sadece vergiden muaf olarak 2000 Euro kişi başına bakım miktarı karara bağlanmıştır.

  Türkiye’de yaşayan anne, baba, büyükanne-babalara bakım yapma hakkı saklıdır. Bunun için öncellikle bakım belgelerinin temin edilmesi gerekmektedir. Bakıma muhtaç olduğunu beyan eden kişiler, ne kadar gelirleri olduğunu, maliyeden veya vergi danışma bürolarından temin edilebilen Almanca/Türkçe ‘Bakım Belge‘lerine yazarak, bunu bağlı oldukları kaymakamlıklarda veya valiliklerde doldurulup onaylatmalıdırlar. Bu bakım belgelerinin yanında, yaşı 55 ve daha aşağı olanlar için Türkiye iş ve işçi bulma kurumunun illerdeki şubesinden birkaç dilde hazırlanmış ‘işsizlik belgesi’de mutlaka alınmalıdır.

  Türkiye’deki akrabalarına bakım yapanlar, aşağıda belirtilen şu belgeleri temin etmek zorundadırlar:
  • Kişinin kayıtlı olduğu Nüfus Dairesinden alınacak Nüfus Kayıt Örneği,
  • SSK veya Bağkur’dan emeklilik geliri olup olmadığına dair alınacak belge,
  • Kaymakamlıktan veya valilikten mühürletilecek bakım belgesi. Bu belge bakım yapılan kimseler tarafından imzalanmalıdır,
  • İzine giderken bakım yapılan kimselere elden para verenler gerekli olan banka dekontunu, uçak biletini ve Türkiye’den imzalatacakları elden verme belgesini getirtmelidirler. Aksi takdirde bir başkasıyla elden gönderilen paralar kesinlikle hesaba katılmayacaktır.

  Ayrıca belirtmekte yarar var:
  1. Yardıma muhtaç olan kişinin kesinlikle yıllık 16 bin Euro’dan fazla bir gelire sahip olmaması gerekir.
  2. Bakım yapılan kimseler Türkiye de yaşıyorlarsa; sene başından itibaren bakım paraların düzenli olarak tüm aylara bölünerek gönderilmesi gerekmektedir. Her ay banka havalesi çıkarma yerine, bu yardımları toplu olarak göndermek bugüne kadar fazla sorun olmamaktaydı. Ancak maliye dairelerini bu konuda ikna etmek yer yer zor olmaktadır. Gönderilen paraların Türkiye’deki bankadan alındığına dair ‘Empfangsbestätigung’ mutlaka saklanmalıdır.
  3. Federal Almanya’daki çocuklarını ziyarete gelen anne ve babanın, burada kaldıkları sürece bakım miktarları, Almanya’da yaşayan bakıma muhtaç kişilere ödenen miktar kadardır. Yani bu kimseler Türkiye’de iken kendilerine ayda 320 Euro bakım parası hesaplanırken, Almanya’da kaldıkları süre için ise ayda kişi başına 640 Euro bakım miktarı olarak hesaplanır. Bu durumda olanlar, bakım yapılan anne ve babanın Almanya’da kaldıkları sürece ‘Almanya Bakım Belgesi’ doldurulup imzalamaları yeterli olacaktır. Pasaportların birer kopyasını sene sonunda vergi beyanı yapılacak vergi dairesine vermeleri yeterli olacaktır.

  Böylece çalışan herkes, kendilerinden yüksek oranda kesilen vergileri, kısmen de olsa bakım parası olarak hem geri alabilecek ve hem de yardıma muhtaç aile bireylerine de yardım etmiş olacaktır.
  slide.jpg
  Bakim Belgesinin Türkce olarak assagidaki dosyadan indirebilirsiniz.

  Ekli Dosyalar:

Sayfayı Paylaş

Bu konu için yapılan arama sorguları :

 1. türkiyedeki hangi akrabaya bakim yapilir