1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Avrupalı Türklerin Yaşadıkları Ülkede Gündelik Yaşamları

Konusu 'Sosyal Konular / Sozial Themen' forumundadır ve Ozan Duran tarafından 18 Aralık 2016 başlatılmıştır.

1. Ozan Duran
    Acemi Üye

Merhaba. Ben Türküm ve Türkiye'de yaşıyorum. Avrupalı Türk sitesine bir akademik çalışmamı yürütebilmek için sitenize üye oldum. Ben Avrupalı Türklerin yaşadıkları ülkede gündelik yaşamları, etkileşimleri, diğer ülke vatandaşlarıyla birlikte var oluşları, çatış vs. konuları ortaya çıkarmaya yönelik bir akademik çalışma yapmak istiyorum. Avrupa'da yaşayan Türk kardeşlerimizin görüş ve bilgilerine ihtiyacım var. Yapmak istediğim çalışmam için beş sorudan oluşan açık uçlu bir anket hazırladım. Aşağıda bu beş sorumu gönderiyorum. Eğer bana yardımcı olur ve bu sorularımı yanıtlayarak " " adresine gönderirseniz çok mutlu olurum. Eğer anket sorularımı yanıtlayarak bana yardımcı olacak olursanız, isterseniz isminizi, yaşadığınız Avrupa ülkesini, yaptığınız, işi, eğitim durumunuzu, Avrupa ülkesine gidiş hikayenizi, kaç yıldır orda oturduğunuzu gibi konularda da bilgi verebilirsiniz. Bu benim için daha iyi olur. Verilerimin kalitesi ve güvenirliği açısından daha iyi olur. Ama bunları paylaşmak istemezseniz, sadece sorularıma yanıt verirseniz de çok mutlu olurum.

1)- Ekonomik, sosyal ve kültürel alanda yaşadığınız ülkenin size, sizin de yaşadığınız ülkeye ne tür olumlu veya olumsuz katkılarınız olduğunu düşünüyorsunuz?

2)Gündelik yaşamınızda yaşadığınız ülkenin insanlarıyla uyumunuz veya çatışmalarınız (birlikte varoluşlar, etkileşimler, çatışmalar vs) konusunda neler söyleyebilir siniz?

3)- Yaşadığınız ülkede devletçe yürütülen politikalarda (ekonomik, sosyal, siyasi vs. alanlarda) Türklere yönelik pozitif veya negatif ayrımcılık olduğunu düşünüyor musunuz? Neden?

4)-Yaşadığınız ülkede kamu hizmetlerine (başta eğitim ve sağlık hizmetleri olmak üzere konut, sosyal yardımlar, yerel hizmetler vb birçok kamu hizmeti) duyduğunuz ihtiyaç ve bunların karşılanma düzeyleri (miktar ve kalite açısından) konusunda ne düşünüyorsunuz? Neden?

5)-Yaşadığınız ülkede vatandaş olarak sizlere yüklenen maliyetler ( vergi, para cezaları vs.) ve görevler (uymanız gereken kurallar ve yasaklar vs.) konusunda ne düşünüyorsunuz?

5)-Avrupalı Türklerin gündelik yaşamlarını olumlu ve olumsuz yönleriyle araştırmayı hedefleyen bu araştırmaya katkı sağlayacağınız düşündüğünüz, bir bakış açısı oluşturacağını düşündüğünüz bir konu var mı?
    • Beğendim Beğendim x 1
    Son düzenleyen: Moderatör: 19 Aralık 2016
  2. emirbey

emirbey
    S.Moderator

Öncelikle acik olarak E Mail adresinizi vermeniz hem forum kurallarina uygun degil , hemde sizin icin iyi olmaz, email adresinizin spam dolmasina yol acar, tavsiyem hicbir sitede acikca email adresinizi vermemenizdir.

Üyelerin tamamiyle acik bilgilerini vermesini beklemeyin ,bunu kimse yapmayacaktir. Eger yapan birisi cikarsa size özel mesaj yolu ile ulasacaktir.

Sorularinizi cevaplayacagim ancak biraz uzun olabileceginden dolayi müsait bir zamanda yazacagim.
  3. Ozan Duran

Ozan Duran
    Acemi Üye

Tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Daha önce hiç forumda yazışmadığım için pek bilmiyorum dikkat etmem gerekenleri. Çok teşekkür ederim uyarılarınız için. Ayrıca sorularımı yanıtlayacağınızı söylemişsiniz. Yardımınız ve desteğiniz için çok teşşekkür ederim. Saygılarımla.. ( Eğer yardım ettiniz diye desteğinizi suistimal etmiş olmazsam bir şey daha rica edecektim. Anketime mümkün olduğunca çok kişinin katılabilmesi için de yardımcı olur musunuz. Yani tanıdığınız başka Avrupalı Türk kardeşlerimiz varsa, onları da yönlendirir misiniz.). Size tekrar çok teşekkür ederim. Saygılarımla, iyi günler...
  4. emirbey

emirbey
    S.Moderator

Öncelikle kendim hakkinda : Türkiyede dogdum ve hayatimin büyük bir bölümü orada gecirdim , son 12 yildir Amanyanin Hannover sehrinde yasiyorum , sorulariniza bir türkiyede dogmus bir türk olarak cevap verecegim , Almanyada dogmus olan bir türk tamamiyle farkli cevaplar verebilir , ayni zamanda kendi görüs acimida ekleyecegim , tamamiyle dogru olmayabilir neticede bunlar sadece benim fikirlerim. Türkce klavyem yok ( bazi tuslarda tam basmiyor ) ,yazim imla kurallarina dikkat etmeyecegim neticede bir forum sayfasinda yaziyorum , akademik bir makale degil.

Ekonomik : Ülkeye ekonomik katkim , calisip vergi veriyorum , aliyorum satiyorum ekonomiye can veriyorum , herhangi bir devlet yardimina bagli degilim , giderlerimi alt alta siraladigimda en yüksek ve en bastaki gider kalemini vergi olusturuyor. Almanyanin bir vergi ülkesi oldugunu burada yasayinca daha iyi gördüm.Almanyanin bana ekonomik olarak kazandirdigi tek katki , türkiyedekine nazaran 4 - 5 kat daha fazla kazanmam oldu.

Sosyal : Türkiye`de iken sosyal aktiv bir insandim ancak bu durum almanyada ayni sekilde devam etmedi , Sosyallesmek icin o ülkenin sosyal hayatina entegre olabilmeniz gerekmekte bununda baslica kurali bulundugunuz ülkenin dilini konusabilmekten geciyor , ben bu 12 yillik sürecde burada meslek egitimi almis olsam ve kontak kurmakta cok zorlanmiyor olsamda , almanca konusurken kendimi türkcedeki gibi rahat hissedemiyor ve ifade edemiyorum buda sosyal hayata entegre olmam konusunda bana engel olan konulardan biri , birde yas ilerleyince, insan coluk cocuga karisinca sosyal hayattan tassarruf etmeye basliyor. Almanlarda ( genelleme yapmak istemem , benim cevremdekiler diyeyim ) artik yabancilardan cok hoslandiklarini söyleyemem , su anda dünyada olup bitelenler ( mülteciler , savaslar , terör ) bizim gibi gurbette yasayanlari ister istemez etkiliyor , yani almalarda sosyal kontak secerken bir yabanci severek secmiyorlar buda yabancilarin entegre olmasina negativ etki ediyor. Ama yinede Almanya bana sosyal hayatta türkiyede uygulanmayan bazi seyleri ögretti , mesela burada cok hosuma giden birseydir , bir asansöre binerken , bir merdivenden iner cikarken yada tamamiyle baska biryerde , tanimasanizda size selam verirler , türkiyede tanimadiginiz biri size selam verse bu kim len olur insan :) ilk geldigimde en sinir oldugum sey tuvaletlerde teharet muslugunun olmayisi ve sehir icerisindeki benzinliklerin aksam kapanmasi idi.

Kültürel : Almanya yaklasik 40 yildir ( belki daha fazla ) türkler ve kültürleri ile etkilesim halinde yani benim gelisim ile almanyaya kültürel baglamda tek basima bir katikim oldugunu sanmiyorum ancak burada yasayan tüm türkler , kurduklari dernekler , camiler , spor klüpleri yolu ile kendi kültürlerini alman toplumuna tanitiyor diye düsünüyorum. Bende elimden geldigince almanya kültürünü tanimaya calisiyorum.

Devam edecegim .....
  5. avrupali

avrupali Hannoveraner Yönetici

Bende elimden geldigince yardimci olmaya calisirim , ancak cok yogunum vakit bulunca yazarim birseyler ;)
  6. Ozan Duran

Ozan Duran
    Acemi Üye

Çok teşekkür ederim
  7. Ozan Duran

Ozan Duran
    Acemi Üye

Çok teşekkür ederim paylaşımlarınız için
  8. Ozan Duran

Ozan Duran
    Acemi Üye

Verdiğiniz bilgiler benim için o kadar önemli ki...Çok teşekkür ederim paylaşımınız için. Ben kaç gündür rahatsız dım. Hastanede olduğum için paylaşımlarınızı göremedim. Şimdi siteye girebildim. Dört gözle paylaşımlarınızın devamını bekliyor olacağım. Tekrar çok teşekkür ederim.
  9. Ozan Duran

Ozan Duran
    Acemi Üye

Ben çok mutlu olurum yardımcı olursanız. Ne kadar çok kişinin görüşünü alırsam o kadar sağlıklı bir çalışma yapabilirim. Kaç gündür rahatsız olduğum için hastanede yatıyordum. Siteye girip takip edemedim yazdıklarınızı. Bugünden itibaren takip edeceğim inşallah. Dört gözle yazacaklarınızı bekliyor olacağım. Tekrar çok teşekkür ederim. Saygılarımla...
  10. emirbey

emirbey
    S.Moderator

Bu Ülkedeki insanlarla uyum sagayabilmenin yolu Dilini iyi bilmekden geciyor , egerki dili bilmiyorsaniz iletisiminiz güclü olmuyor buda o ülkedeki insanlarla kopuk yasamaniza sebep oluyor. Ben almanyada almanlar ile kontak halinde olsamda tam olarak uyum saglayabildigimi söyleyemiyecegim , bunun sebebinin dil ve kültür farkliliklarinin oldugunu düsünüyorum , Almanca dili türkceye aksent olarak cok uzak bir dil , bazen ne söyleyecegimi bilsem bile söylemekde zorlaniyorum , dilim dönmüyor. Almanlar ile ayni seylere gülmüyor , ayni sekilde sosyal kontak kurmuyor , ayni seylere üzülmüyoruz , almanlar tek tabanca türkler ise toplu hareket etmeyi benimsemis, Almanlar en iyi arkadasim dedigine bile bir mesafe koyar. Mesela türkler kadar bol gönüllü degildir yemek ismarlamaz , evine davet etmez , borc vermez ( istisnalar vardir tabi ama geneli böyledir ) , bu iyidir veya kötüdür demiyorum elestirmiyorum , bize nazaran faklilar . bunlar bizim cakistigimiz noktalar . Ben bir türk olarak bunlari bilip ona göre hareket emek durumundayim buda uyum saglamakdan cok ayak uydurmama sebep oluyor. Bir kedi köpek ile gezer ama asla köpek olamaz , ayak uydurur ama asla kedinin kediye uyumu gibi uyumlu olamaz.

Bu cok genis capli bir soru , kendimce cevap vermeye calisayim.

Öncelikle almanyanin tarihi yabancilar konusunda pek parlak degil ( Nazi zamani ) yani almanya ne yazikki bir Kanada yada bir Avustralya olamayacak. Kaliteli beyin göcü alamayacak cünkü kaliteli bir yabanci almanyada yabancilara yapilan ayrimciiklari gördügünde bu ülkede yasamak istemeyecektir. Bir kac örnek vermek gerekirse
    - Is basvurusunda bir yabanci bir almana nazaran cok daha iyi okul notu olsa dahi 3 yada 4 kat daha fazla CV göndermek zorunda kalir , hatta ayrimciligi önlemek icin CV yazarken kisisel hicbir bilginin yazilmamasi bile konusulmustu bir ara ama bir sonuca baglanmadi.
    - Is yerlerinde bir yabancinin yüksek mevkilere gelebilmesi bir almana nazaran cok daha zordur, o yabanci almanyada dogmus olsa bile.
    - 2000 yilina kadar türkler cifte vatandas olabiliyorlardi simdi ise bir vatandaslik secmek zorundalar ( türkiye yada almanya )
    - Yabancilar almanlara nazaran daha az maas alir.
    benim düsüncem almanya zamaninda alt tabakada calismak icin yabanci is gücü import etti ve bu is gücünü yine alt tabakada tutmaya calisiyor.
    Siyasi alanda ne yazikki yabancilari temsil eden bir parti yok , alman partileri icerisinde yabancilar mevcut ama onlarda almandan daha cok alman olmus durumda , bircok türk milletvekili türkiye düsmani.
    Keske türklere yönelik pozitif bir ayrimcilik örnegide verebilseydim ama ne yazikki yok. Almanya bir tas gibi oldugu gibi duruyor , hic degisim göstermiyor , ne kadar yabanci nufüsu olursa olsun kendini onlara yönelik degistirmiyor aksine onlari zorla kendine uydurmaya calisiyor.

Almanya zengin bir ülke dolayisi ile kamu hizmetlerinin kalitesinin yükse olmasini beklemek gerekir ancak ben olmasi gereken kaliteyi ne yazikki burada göremedim. Egitim sistemi olarak almanya avrupa ortalamasi icerisinde hep düsük not almistir , egitim konusu sürekli tvde tartisma programlarinda konusulur devlet tarafindan sürekli revizeler yapilir ancak bir türlü dikis tutturulamadi. Saglik konusuda ayri bir mevzu , saglik hizmetleri cok pahali, saglik sigortasi keza öyle , ülkedeki yasli oraninida göz önünde bulundurursak düzelmesini beklemek hayal olur . Ben bir nörolog`dan randevu alamiyorum , bir cilt doktorundan en yakin 3 ay sonraya randevu alabiliyorum. Tabi bu bulundugunuz sehire göre degisir ancak ben memnun degilim. Sosyal yardimlar konusunda almanyanin cok iyi oldugunu düsünüyorum , burada kimsa calismiyor diye evsiz yada ac kalmaz. Tek yasayan issiz bir kisi 324€ yardim alir , bu her nekadar az olsada baska ülkelere bakildiginda gayet iyidir.
  11. emirbey

emirbey
    S.Moderator

Yukarida bu konuya degidim , vergi yüksek , para cezalarida keza öyle , özellikle trafikde ehliyeti kaybetmek cok kolay , türkiyedeki aliskanlik ve sabirsizlikla burada araba kullanabilmek pek mümkün degil, uymamiz gereken kurallar tipik toplum kurallari , almanyada aksam 22`den sabah 06 yada 07 ye kadar ve öglen 13 - 15 arasi dinlenme saatidir , bu saatler arasinda gürültü yapmak yasaktir ,toplum düzenine ayak uydurmak zorundasiniz mesela bölgeden bölgeye degisir , benim bulundugum bölgede pazar günü araba yikamak yasaktir,evin önünde filan yikamak tamamiyle yasak , burada türkiyedekinden farkli olarak kurallara uymaniz konusunda toplum baskisi görüyorsunuz , yani hizli sürdügünüzde birisi size sellektör yapar yada korna calar , arabayi ters park ettiginizde komsunuz yasli teyze hemen polise haber verir , vs. düzeni bozan yabanci damgasi yememek icin biz yabancilarin daha bir temkinli olmasi gerekiyor.

Bence biraz gercekci olmak gerekir , almanyanin bize türkiyeye nazaran pozitif sundugu yüksek yasam standarti , bundan kastim sadece yüksek maas degil, düzenli ve kuralli bir yasam , ben 10 sene türkiyeye gitmedim ve bir haftaligina dogum yerim olan istanbulu ziyaret ettim , taksimde genc iken cok vakit gecirirdim ve taksimde bir otel tuttum , gördümki taksim cok degismis ancak pozitif yönde degil tamamiyle negativ yönde , her taraf dilenci , parfüm satanlar , ayyaslar dolmus , eskidende cok ahim sahim degildi ama simdi daha kötü olmus , meydandaki yolun asagiya alinmasi güzel ancak yukarinin yesillikle dolu olmayip sadece beton olmasi berbat , bir simit sarayinda bir seyler yiyelim dedim ancak hijyen standartlari öyle berbatki yemeden ciktik , pesinize takilan parfüm satan siddet eglimli tipler pesinizi " defol git lan " demeden birakmiyor , gittigimde aralik ayi idi ve hava soguktu , kizim yaslarinda minik bir kiz üzeinde sadece bir atlet ile dileniyordu , bir an dona kaldim kalbim acidi , arkadan mahonun biri " Para verin para ne bakiyorsunuz , burda insanlar ölüyor layyyn " diye bagirdi , hanim beni ceke ceke uzaklastirdi , ayni kizi ertesi günü beyoglunda darbuka calip para toplarken gördüm , tam cete olmuslar yani , eminimki benim burada kazandigimdan daha fazla kazaniyorlardir. Simdi bana almanyanin sundugu ekonomik standarti türkiye sunsa geri dönermiyim ? Cocuklarimla degil , belki sadece esimle , oda büyük bir sehire degil belki bir ege yada karadeniz köyüne , kalabalikdan ve kaosdan uzak.
    • Beğendim Beğendim x 1

Sayfayı Paylaş