1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Almanyaya Yerleşim

Konusu 'Sosyal Konular / Sozial Themen' forumundadır ve Karenza tarafından 26 Ocak 2016 başlatılmıştır.

1. Karenza
    Acemi Üye

İyi günler.ben ve 2 oğlum çifte vatandaşız.doğumdan alman vatandaşlığımız var.eşim türk.4 yaşımdayken türkiyeye dönüş yapmışız.şimdi ailece almanyaya yerleşmek istiyoruz.almanyaya gidip orda hemen hartz 4 ten yararlanma şansına sahipmiyiz? Eşimi almanyaya götürmek sorunmu? Yani dil olayı? Nasıl bir yola başvurmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.bu arada çocuklarım 2 ve 10 yaşında

Sent from my iPhone using Tapatalk
  2. avrupali

avrupali Hannoveraner Yönetici

Eger cifte vatandasliginiz mevcut ise ( gecerli bir alman kimligi ve pasaportunuzun oldugunu varsayiyorum ) tabiki almanyaya gelebilir ve hartz 4 alabilirsiniz . Esiniz ise türkiyede konsolosluk`dan aile birlesimi vizesi basvurusu yapacak , tabi A1 seviyesinde almanca bilgisi olmak zorunda. ( asagida verdigim linkleri okumanizi öneririm )

Aile Birleşimi Hakkında Bilgiler / Almanya - Türkiye

Aile Birlesimi Basvuru Formunun Doldurulmus Hali (örnek)
    Aile birleşimi kapsamında Almanya’ya gidecekler için dil sınavları

Buraya gelip bir ev tutmaniz yapacaginiz ilk is sonra ikametnahme almak icin Einwohnermeldeamt`a gitmeniz gerekir ,yaniniza kimliginizi ve kira sözlesmesini almayi unutmayin.

sonra is ve isci bulma kurumuna gidip hartz 4 icin basvuruda bulunun. Basvurunuz kabul edilince otomatik olarak saglik sigortaniz oluyor. ( bu islemi evi tutmadanda yapabilirsiniz , ev sözlesmesini sonradan gönderirsiniz kirayi öderler ) yalniz hartz 4 alabilmeniz icin gerek türkiyede gerekse almanyada hicbir mal varliginizin olmamasi gerek .

Almanya bankasindan bir hesabada ihtiyaciniz var , geleceginiz sehiri bilmiyorum ancak bazi sehirlerde ziraat bankasi mevcut.

Gelmek istediginiz sehri yazarsaniz basvuru yapacaginiz kurumlari adresleri ile birlikte size verebilirim.

Alabileceginiz Hartz 4 miktari :
    Yetiskin bekar ise 399€
    Evli cift , kisi basi : 360€
    Cocuklar 6 yasindan kücük : 234€
    6 - 14 yas arasi : 267€
    kira ve dogalgaz ekstra üzerine ödenir.

yani sizin alacaginiz miktar ( esinizde buraya geldikten sonra ) ortalama 1221€ + kira ve dogalgaz

Iyi günler dilerim.
    Son düzenleme: 26 Ocak 2016
  3. Karenza

Karenza
    Acemi Üye

Çok teşekkür ederim ilginiz için.
    Çocukların pasoportunu alıp gitsem onlarıda kayıt ettirebilirmiyim? Yani onları ilk etapta götürmek zorundamıyım? Çünkü belliki eşimin gelmesi zaman alacak.sonuçta küçük olan emiyor daha.A1 mecburmu çocuklardan ayrılacak anne.yada almanyaya hep birlikte gelsek ordan başvurmak mümkünmü?
    Birde ben ordan nasıl ev kiralayabilirim.sonuçta bir gelirim gözükmeyecek resmi olarak.?
    Çok çok teşekkür ederim şimdiden.çok soru sordum farkındayım.gitmeyi düşündüğüm şehir aslında önemli değil.nerede çabuk iş bulabilip iyi bir hayat yaşayabileceksem.

4. avrupali

alman vatandasi iseniz cocuklarinizin islemlerini oradaki konsolosluktan halledebilirsiniz, cocuklarin pasaport islemleri hallolduktan sonra gelmeleri konusunda bir sorun yok yalniz , cocuklarla birlikte burada kosusturmak zor olacaktir , evi tutup islemleri hallettikden sonra cocuklari yaniniza alabilirsiniz, babasi oradan ucaga verir siz buradan yani almanyadan alirsiniz,
    A1 esiniz icin mecbur , sizin ve cocuklar icin mecbur degil. geldiginizde hartz 4 basvurusu yaparsiniz ve oradan bir yazili kagit alir onunla evi tutarsiniz yada evi tutar sözlesmeyi götürürsünüz hartz 4 tarafindan ödenir ,

cabuk is bulup bulamayacaginiz bir cok faktöre bagli , mesleginiz nedir ? almanca durumunuz nedir ?
  5. Karenza

Karenza
    Acemi Üye

Öncelikle ben cüneyt :) alman olan benim.çocukları annesinden ayırırlarmı yani bu sürede? Almanca bilmiyorum ingilizce seviyem gayet iyi.kaptanlık belgem var.denizcilik sektöründe çalıştım yıllarca.

6. Karenza

Karenza
    Acemi Üye

Ev tutup hartz 4 e başvurduktan sonra türkiyeye dönüp o süreci ailemle beraber geçirebilirmiyim? Yani eşimin sınav ve geliş süreci?

7. avrupali

Pardon yanlış oldu, profilinize bakmadım, bay mı bayan mı karıştırdım, çocuk ların ayrılıp ayrilmayacagina siz karar vereceksiniz, yalnız şöyle olabilir, çocukları getirirsiniz ve avukat yolu ile eşinizi A1 testi yapmadan getirmeye çalışabilirsiniz başarılı olurmusunuz bilmem, bi avukata sormanız daha iyi olur. Ev tuttukdan sonra Türkiye ye gidebilirsiniz ancak Türkiyede bulunduğunuz süreyi gitmeden önce is bulma kurumuna bildirmeli ve izin almalısınız, iş konusunda daha detaylı bir cevap vereceğim, laptop başında olduğum zaman.

Gesendet von meinem HTC One mit Tapatalk
  8. Karenza

Karenza
    Acemi Üye

Teşekkür ederim

9. avrupali

Denizcilik konusunda en uygun sehirler Hamburg yada Bremen olacaktir , hamburg`a birkac kez gitmisligim vardir bence cok güzel bir sehir ancak kiralar müthis derecede pahali yani sehir merkezinde oturabilmeniz pek mümkün olmayabiir. Kaptanlik diplomaniz muhtemelen burada hemen gecerli olmaz , tekrar egitim görerek bu acigi kapatmaniz gerekebilir, en büyük sorununuz ALMANCA , büyük yaziyorum cünkü gercekten en büyük sorun bu , dil bilmeyen bir insanin diger organlari ( beyin gibi ) saglam olmus fayda etmiyor , özürlü gibi kala kaliyor insan , ve almanyadaki hayat`da inanin bana cok zor yani beklediginiz gibi gelismeyebilir hersey, bunuda göz önünde bulundurup tek ata yatirim yapmamanizi tavsiye ederim ;) . Isinize yarayabilecek bir kac link veriyorum bazi almanca olanlarida sözlük ile cözebilirsiniz.

Is aramak icin : https://jobboerse.arbeitsagentur.de/vamJB/startseite.html?m=1&aa=1
    Ev Aramak : http://www.immobilienscout24.de/
    Konsolosluk : http://www.hamburg.bk.mfa.gov.tr/
    Ikametnahme :
    Einwohnermeldeamt
    Adresse: Steinstr. 1, 20095 Hamburg
    https://www.hamburg.de/behoerdenfinder/hamburg/11256135/

Yararli olabilecek türk kurumlari ( hamburg )

http://www.tgd.de/?lang=tr
    http://www.tghamburg.de/tur/
    http://www.vaybee.de/service/hamburg-tuerk.php
    • Beğendim Beğendim x 1
  10. Karenza

Karenza
    Acemi Üye

Çok teşekkürler.türkiyede yaşamaktan daha zor olabileceğini düşünmüyorum.burda hayat artık çok zor.ve hergün daha kötüye gidiyor.dikta rejime doğru gidiyor ülke.iç savaş yakındır.

11. avrupali

Ben burada yazmayı unuttuğum birşeyi de eklemek istiyorum, normalde yurtdışında geçirilen süre 6 ayı geçerse oturum izni kaldırılıyor, yukarıdaki bilgiler sadece oturum izniniz ve vatandasliginiz mevcut ise geçerlidir.

Gesendet von meinem HTC One mit Tapatalk
  12. denizderya

denizderya
    Acemi Üye

merhabalar, bende karenza beyin durumuna benzer bir durumdayım. öncelikle haklarım nedir bilmediğim için size danışmak istedim. çifte vatandaşım. ancak 6 yaşında türkiyeye taşındığımız için almancam zayıf a1 seviyesi diyebilirim bende eşimle almanyaya tasınmak istiyorum. öncelikle hangi sosyal yardımdan faydalanabiliriz? nasıl bir yol izlemeliyiz ben dortmund a taşınacagim. hartz 4 dan yararlanabilir miyiz? beni almanca kursuna yollamalarını talep etsem yollarlar mı? meslekleri olan insanlarız ben takı tasarımcısıyım ayrıca yüksek lisansım var eşim de mühendis ayrıca zaanatı var.
  13. denizderya

denizderya
    Acemi Üye

aile birleşimi vizesi konusunda bilgim var sadece hartz 4 kira ve dil kursları ile ilgili prosedür hakkında bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim.
  14. avrupali

Sizin almanyaya gelmeniz ve Hartz 4 almaniz konusunda bir sikinti yok , Egerki calisabilecek derecede almanca bilmiyorsaniz dil kursunada yollarlar. Yapmaniz gereken ilk önce buraya gelip hartz 4 bsvurusu yapip , is ve isci bulma kurumun bsvurmaniz. Onlar size geri kalni izah edecektir . Sonra bir ev bulup kirayi arbeitsamta okeyletip eve tasinip , almnc kursu yapip is bulup esinizi getireceksiniz.
  15. denizderya

denizderya
    Acemi Üye

teşekkürler...

Sayfayı Paylaş