1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Almanya’dan Türkiye’ye Para Götürmek Yada Göndermek

Konusu 'Finans / die Finanzen' forumundadır ve avrupali tarafından 26 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. avrupali Hannoveraner

  Almanya’da çalışıp para kazanıyorsanız Türkiye’ye para göndermek için bir kaç sebebiniz olabilir; Euro Türk Lirasından daha değerli olduğu için yatırımınızı Türkiye’de yapmak ya da Türkiye’deki ailenize, yakınlarınıza düzenli olarak para göndermek istiyor olabilirsiniz. Ancak Türkiye’ye para göndermenizin her zaman bir masrafı ya da riski vardır.

  Göndermek istediğiniz parayı yanınızda götürmek

  Almanya’dan Türkiye’yi ziyaretlerinizde Türkiye’ye göndermek istediğiniz parayı yanınızda taşıyabilirsiniz. Ancak 10,000 €’nun üstündeki miktarları gümrüğe bildirmek zorundasınız. Yapacağınız bildirimde de paranın kaynağını ispat edebiliyor olmalısınız. Parayı yanınızda götürmek en masrafsız yöntem olsa da risklidir. Ayrıca Türkiye’ye düzenli olarak para göndermek istiyorsanız, bu yöntem çok da mantıklı sayılmaz.

  Banka havalesi ile para göndermek

  Banka havalesi ile para göndermek oldukça kolay ve en risksiz olan yöntemdir. Paranızı internet üzerinden bile gönderebilirsiniz. Bankacılık sektöründeki son gelişmeler sayesinde para göndermek istediğiniz kişinin ismini ve banka hesabını (sadece IBAN numarasını) bilmeniz yeterlidir. IBAN numaraları her bir hesap için eşsizdir ve para transferini çok kolaylaştırırlar. Ancak banka hesabınızdan yurtdışındaki bir hesaba havale yapmak istediğinizde havale ücreti kesilir. Uluslararası havale ücretleri ise bankadan bankaya ve göndermek istediğiniz miktarın büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Bu ücretlerin miktarlarını müşterisi olduğunuz bankalardan öğrenebilirsiniz.

  DKB ya da IngDiBa gibi direk bankacılık sistemiyle çalışan bankaların müşterisi iseniz bu bankalarda havale ücretleri daha uygundur. Bunun dışında Türkiye’ye gittiğinizde de bu bankaların verdiği VISA ya da MAESTRO kartları ile her bankamatikten ücretsiz ve komisyonsuz olarak para çekebilirsiniz. Günlük çekebileceğiniz para limiti yine bankadan bankaya farklılık gösterebilmekle birlikte ortalam 1000 €’dır. Eğer Türkiye’ye yüklü bir miktarda para göndermeyi düşünmüyorsanız ya da ziyaretleriniz sırasında Almanya’daki hesabınızdan para çekmeye ihtiyaç duyuyorsanız direk bankacılık hem güvenli hem de en masrafsız hizmet olarak ciddi bir alternatif olarak düşünülebilir.

  Bunun dışında Almanya’da ki Türk bankaları ile çalışabilirsiniz. İşbankası ya da Ziraatbank gibi Türk bankalarından bir hesap açıp yine Türkiye’de bu bankaların hesaplarına para gönderirseniz daha düşük havale masrafları ödersiniz. Bu durumda hem sizin burada hem de para göndereceğiniz kişinin orada aynı bankada hesabı olması gerekir. Bu bankaların şubelerinde hesabınız olmasa da bu bankaların Türkiye’deki müşterilerine yine para gönderebilirsiniz. Ancak bu yöntemin daha masraflı olacağı da dikkate alınmalıdır.

  Havale yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar ise şu şekildedir;

  • Türkiye’de havale yaptığınız hesap EURO hesabı olmalıdır, aksi takdirde kur farkından ve alım satım komisyonlarından dolayı gönderdiğiniz para değer kaybeder.
  • 10,000 €‘nun üzerinde gönderdiğiniz her paranın kaynağını göstermek zorundasınız. Kredi çekmiş olabilirsiniz, yatırım hesabınızdan çekmiş olabilirsiniz, bonus almış olabilirsiniz, hangi şekilde olursa olsun paranın nerden geldiğini belgelerle ispatlayabilmelisiniz.
  Özel kuruluşlar aracılığı ile para göndermek

  Para transferi alanında en tanınmış ve en güvenli kuruluş Western Union’dır. Western Union şubelerinden ya da internet sayfası üzerinden para transferi yapabilirsiniz, ancak internet yoluyla en fazla 5000 € gönderebilirsiniz ve bu miktarın online olarak gönderim ücretim 5 €’dur. Bu yüzden verilen hizmet banka havalelerine nazaran oldukça hesaplı olmaktadır. Ayrıntılı bilgi için kuruluşun web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  PayPal ise sadece internet üzerinden para gönderebileceğiniz bir kuruluştur. Gönderdiğiniz paranın miktarına bağlı olarak ücretler değişebilmektedir. Birçok insanın yine de tam olarak güvenilirliğine inanmadığı PayPal ile para göndermek aslında hem kolay hem de yüksek miktardaki transferler için daha hesaplıdır. Para gönderim ücretleri ve üyelik için web sitesini ziyaret edin.
  slide.jpeg

  Türkiyeye Ucuz Havale
  Son düzenleme: 18 Haziran 2017

Sayfayı Paylaş