1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Almanya'da Oturma Izni Uzatım Işlemleri

Konusu 'Sosyal Konular / Sozial Themen' forumundadır ve avrupali tarafından 28 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. avrupali Hannoveraner

  Almanya'ya giriş yaptıktan sonra oturum izninizi ve pasaportunuzu güncel tutmanız gerekiyor. Aksi takdirde sonu sınır dışına varan yaptırımlara ve cezalara maruz kalabilirsiniz. Avrupa Birliği son yıllarda sıkı göçmen politikalarıyla yasadışı ya da amiyane tabirle kağıtsız yaşayan birey sayısını iyice düşürmek istiyor. Bu yüzden de uygulanan cezalar oldukça caydırıcı nitelikte. Eğer tarihlerinizi düzgün takip edebilir ve zamanında başvurularla durumunuzu kontrol altında tutarsanız endişelenmenize hiç gerek yok.

  Öncelikle oturum izni Almanya'da meslek öğrenimi yapanlara, çalışmak isteyenlere, uluslararası hukuk, insanı ya da siyasi nedenlerle kalabileceklere, ailevi nedenlerle göç edenlere, Alman uyruğundan çıkmış olup dönüş yapan yabancı uyruklulara ve başka bir AB ülkesinde kalıcı oturum iznine sahip kişilere veriliyor. Eğer şu an Almanya'da yaşıyorsanız bu şartlardan birini yerine getirmişsiniz demektir. Oturum izninizi uzatmak için ise bu şartlardan birini sağlıyor olmanız gerekiyor. Yani eğer statünüz değiştiyse, örneğin eğitiminiz yarıda kesildiyse oturum izniniz uzatılmıyor. Aksine bitiş tarihinden önceye çekilebiliyor.

  Öncelikle dikkat etmeniz gereken püf nokta pasaportunuzun bitiş tarihi. Eğer kalıcı oturum izniniz yoksa ya da başvuramıyorsanız geçici oturum izniniz pasaportunuzun bitiş tarihinden uzun verilemiyor. Dolayısıyla uzun süre geçerli bir pasaportla başvuru yapmakta fayda var. Zira her oturum uzatmada belli bir ücret ödüyor olacaksınız. Uzun vadede tasarruflu çıkacağınızı belirtelim.

  Oturum izni için gereken bilgiler kişinin durumuna, statüsüne ve Almanya'daki koşullarına göre değiştiğinden kesin bir liste sunmak mümkün değil. Ne var ki genellikle bir biyometrik fotoğraf, pasaport, finansal durumunuzu gösteren belgeler ya da kendinizi nasıl finanse edebileceğinize dair durumunuzu gösteren dokümanlar, geçerli pasaport ve sağlık sigortası poliçesi istenen belgeler arasında. Ayrıca uzatma için 80 Euro, yeni oturum için 110 Euro, süresiz oturum için 135 Euro, oturum kartının kaybı durumunda 60 Euro ücret isteniyor. Ayrıca yeni oturum izni için başvurularınız bir önceki oturumunuzun bitmesine en az 1 ay kala yapmanız gerekiyor. Oturum izninizin elinize ulaşması en az 4 hafta sürüyor. Eğer başvuru için geç kaldıysanız size 1 aylık geçici vize kağıdı verecekler. Tabi ki bu da sizin için ekstradan 100 Euro masraf anlamına geliyor.

  Gerekli belgeler, tarihler, dokümanların sunumu ve statünüzle ilgili bilgi almak için ise şuradan yardım alabilirsiniz:

  Yakınınızdaki Yerel yönetimler: Yabancılar Dairesi, Pasaport Bürosu

  Yetişkin Göçmen Danışmanlığı Büroları Genç Göçmen Danışmanlığı Büroları

  Internet: İç İşleri Bakanlığı

  “Migration und Integration/Aufenthaltsrecht” alt seçeneği

  E-posta: İletişim formu İç İşleri Bakanlığı adresinde, “Kontakt/Burgerservice” alt seçeneğinde

  Telefon: İçişleri Bakanlığı Halkla İlişkiler Servisi: +49 30 18681-0

  Veya +49 228 99681-0 (Pazartesi Cuma, 7:00 - 20:00 saatleri arası)

  Bilgi materyali: Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi

  ( www.bamf.de/publikationen adresinden temin edilebilir)

  slide.jpeg
Benzer Konular: Almanya'da Oturma
Forum Başlık Tarih
Sosyal Konular / Sozial Themen Almanya'da Ebeveyn Izni Ve Ebeveyn Parası 26 Ekim 2015

Sayfayı Paylaş